Vücudunla Barışma Zamanın Gelmedi mi?

Vücudunla Barışma Zamanın Gelmedi mi?Hep merak ederim neden bizim insanımız spor yapmaz ya da önemsemez? Yapsa bile yaza 2 ay kala ya diyet yapmaya başlanır ya da spor salonuna gidilir. 2 ay sonunda tabi vücutta öyle müthiş değişiklikler olmayacağı için ya salona atıp tutulur ya da kendisiyle barışmaya çalışılır. Barışılırda herkese söylenir “ben kendimle barışığım” diye. Bu iki kelime ona çok fazla güç verir, artık vicdan azabı duymadan yemeklere saldırabilir. Arkadaşları da alışmıştır bu duruma. Küçük bir diyalog:

Eleman: Kanka bu kız dünyayı yedi, hala yiyor.
Kankası: Oğlum o kendisiyle barışık bilmiyor musun?
Eleman: Öyle desene be abi. Şu börekten de alır mıydın kardeş? :))

Çoğumuz çalışan insanlarız ve çalışanların çoğu da statik çalışıyor. Hep masa başında… Bir de sağlıksız ve zamansız besleniyorsanız, üzerine de sigara ve alkol kullanıyorsanız vücudunuz mutlaka size bir gün sinyal verecektir. Ya da daha kötüsü… İçinizi karartmaya çalışmıyorum sadece vücudunuzdan daha gelmeyen o sinyali ben vermek istiyorum.

Vücudunla Barışma Zamanın Gelmedi mi?Çok basit bir şekilde bu durumdan kurtulabilirsiniz. İki kelime: Spor yapın! Hemen duyar gibiyim “benim vaktim yok” diyen arkadaşları. Vaktiniz yoksa haftada bir gün bile olsa gidin evinize en yakın salona. 1 saat vücudunuzu çalıştırın onun bile size çok faydası olacaktır. Salondan emin olun mutlu ayrılacaksınız (ilk günler kaslarınız biraz ağrıyacağı için mutlu olmayabilirsiniz tabi :)). Hatta salona haftada 3 gün gelmek için olmayan vaktinizden vakit üreteceksiniz. Bu noktada en önemli konu salona disiplinli bir şekilde devam etmek. Yok, ben 2 ay gittim salona yarım kilo veremedim. Yok, benim karın kaslarım brad pitt’in ki gibi olmadı… Bunlar aslında çok komik, 2 ayda vücut daha yeni yeni bu sportif haline alışıyor. Sersemlemiş durumda çünkü. Diyor ki “ya bunun kafasına saksı falan mı düştü 20 senedir hareket bile etmezdi. Ne yapsak acaba yağları yıkmaya başlasak mı?”. İşte bu noktada vücudunuzu ikna etmeniz gerekiyor yağları yıkması için. Yani devamlı olarak spor yapmanız gerekiyor. Bir de unutmadan Brad Pitt gibi karın kası isteyen arkadaşlar varsa söyleyeyim 1-1.5 senede iyi bir beslenme ve diyetle anca baklavalı bir mideye sahip olursunuz. Yok 1.5 sene yapamam derseniz, o baklavayı anca pastane vitrininde görürsünüz…

Spor yapmanın yanında beslenme alışkanlıklarınızı da değiştirirseniz sağlıklı bir vücut için çok önemli bir adım daha atmış olursunuz.

Kadının vücudu takdir edersiniz ki erkeğe oranla çok daha estetiktir ve ben bir kadının vücuduna dikkat etmemesini kabul edemiyorum. Yedikçe yiyorlar, içtikçe içiyorlar, 100 kilo oluyorlar, her yerinden yağ fışkırıyor, sonra “ama ben kendimle barışığım”:) bakalım vücudun seninle barışık mı? İstersen midenin sesini dinle!

Mide: Bugünde dünyayı yedi ya. Yaktığı enerji belli ama hala gönderiyo. Bari düzgün bir şey yese, yağlı unlu şekerli ne varsa yiyo. Ne yapalım arkadaşlar… yine depoya göndereceğiz. Önce yağ yapın şunları, gönderin bir kısmını beline bir kısmını da kalça tarafına… Her yerde de söylüyorlar, yazıyorlar sağlıklı beslenin diye, daha geçen EnginDergi’de bir arkadaş yazmış. Yok dinlemiyor ki habire yiyo. Yazık valla bizim çektiğimiz çileye gecenin bu saati oldu hala çalışıyoruz yaa. Her yerde konuşuyor birde ben kendimle barışığım diye… Ben sana küsüm haberin olsun!

Basta midemiz olmak üzere vücudumuza böyle davranmaya hakkımız yok. Vücudunuzun da sizinle barışmasını sağlayın. Spor yapın… Yağsız, sıkı, kaslı günler. :)

Mustafa Çırpan

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EnginDergi Enginer Dijital Hizmetler | Tüm Hakları Saklıdır. © 2008 - 2024