Dolunayın İnsanlar Üzerindeki Etkileri

Dolunayın İnsanlar Üzerindeki EtkileriDolunayın Dünya’ya olan etkisi (gel-gitler vs.) çoğunlukla herkes tarafından bilinmektedir. Peki hiç dolunayın insan vücuna da bir etkisi olup olmadığını düşündünüz mü? Yalnız insan vücuduna etkisi dendiğinde Hollywood filmlerinin etkisindendir sanırım, herkesin aklına ilk olarak “kurt adam” hikayesi geliyor. Şu ana kadar dolunayda hiç kurt adama dönüşen görmesek de daha normal etkilerinin olması gayet mantıklı bence.

Bu konuda çeşitli fikir ayrılıkları olsa da FBI ve bazı Amerikan istatistik kurumları bunları incelemişler ve bu dönemlerde trafik kazalarının ve cinayetlerin arttığını, migren ve sinir hastalıklarında şikayetlerin daha belirginleştiğini ve kadınların ay döngülerinin bile dolunaydan etkilendiğini düşündüren sonuçlar elde etmişler. Tarih öncesi dönemlere bakıldığında da insanların tarlalardan daha fazla verim elde etmek için Ay’ın evrelerinden yararlandıkları zaten bilinmektedir. Ayrıca yapılan bir başka araştırmaya göre de tavuklar ortalama 2 günde bir (dışsal etki olmadığı takdirde) ayın her bir burç değişiminde yumurtlarmış ve özellikle dolunayda üretimleri artarmış. Eğer üremeden ve üretmekten devam edecek olursak kadınların da ay döngüleri (normal koşullarda) 28 günde bir tekrarlamaktadır. İlginç olan ise Ay’ın da gökyüzündeki değişimini 28 günde tamamlaması. Zaten kadınların halk arasında özel günlerini “ay dönemi” olarak isimlendirilmesi de işte bu sebeptenmiş.

Bu arada bu dolunay muhabbetinin nerden çıktığını merak edenler için söyleyeyim. Bundan bir hafta önce (dolunay vakti) kendi kendime sinir stres yapıp sonra “Acaba ben niye durduk yere böyle oldum” diye düşünüp dururken camdan bir baktım ve aman Tanrım o da ne, dolunay!!! “Filmlerdeki insanlar dolunayda kurt adam bile oluyor ben neden sinirli olmayayım ki” diye düşünüp suçu direkt dolunaya attım. Ondan sonra suçluyu bulmanın rahatlığıyla kendimi akladım tabi.

Yalnız ben o merakla araştırma yapıp bu yazdıklarımı okuyunca ister istemez “Bak benim başım da ağrıyordu ondan demek”, “Bak şu da olmuştu. O da kesin dolunaydandır” diye garip bir delil bulma çabasına başladım. Demek ki neymiş insan psikolojisi bir kere suçluyu buluverdi mi günah keçisi yapmadan onu bırakamıyormuş. Kimbilir belki bu da dolunayın bir başka etkisidir.

Tuğçe Büyükabacı

“Dolunayın İnsanlar Üzerindeki Etkileri” için bir yorum

  1. İnsan iç güdülerinin yarısını şiddet duygularını bastırmak için kullanır dolunay zamanında Ay’ın manyetik alanı çok yüksek olduğu için insan vücudunda bulunan sularda çekilir yani iç güdülerimizi kontrol etmekte zorlanırız Dolunay’da çoğu zeka özürlüleri olay çıkartırlar ayrıca Kurt Adam ve Vampir olaylarıda tamamen gerçektir propitya ve lycantropy hastalıklarını araştırın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EnginDergi Enginer Dijital Hizmetler | Tüm Hakları Saklıdır. © 2008 - 2024