Delilik

Delilikİnsanın kendi kendisiyle konuşması mı deliliktir? Yoksa bir film izlerken televizyonla konuşması mı? Yok yok. Buldum galiba. Eğer kendi kendini seviyorsan delisin. Kendinden başkasını daha az düşünüyorsan delisin. Yalnızlıktan korkup bir kenara çekilip insanları izliyorsan, delisin.

Sanırım böyle düşünenlerden değilim. Artık her şey o kadar çoğaldı ve bir o kadar değişti ki, bırakın bizi kelimeler bile anlamlarını yitirmeye başladı. Delilik insanın kendisiyle başbaşa kaldığında konuşması değildir. Madem öyle düşünüyorsun o zaman sen onunla konuş. Etrafımızda insanlar dolu. Belki bizi anlayamayacaklarını düşünerek kendimize açılıyoruz. Haklıyız da. Çünkü, artık kimse kimseyi dinlemez oldu. Eskiden, dostlar vardı. Sırf onlar için atardı kalp. Seve seve dinlerdi yürek. Şimdilerde konuşacak bir dostu bırak, yanında kimse bulamazsın. Öyleyse konuş kendinle…

Film izlerken televizyonla konuşmak da delilik değildir. Çünkü o filmi tek başına izliyorsan, zevkini çıkarmak için bir şeyler yapmak zorunda olduğunu hissedersin.

Öyleyse izle tek başına.

Kendi kendini seviyorsan ve kendinden başkasını daha çok düşünüyorsan deli değilsin. Çünkü etrafında seni senden daha çok seven yoktur. Ya da daha çok düşünen. Yalnızlıktan korkupta insanları izliyorsan işte o kesinlikle delilik değildir.

Çünkü asıl yalnız olan etrafında onlarca insan olup hala kendini yalnız hissedendir.

Esas delilik nedir biliyor musunuz? Esas delilik; yanındaki insanı görememektir. Onun bazı şeylere ihtiyacı olduğunu bilip gözlerini kapatmaktır. Esas delilik, kendini kabul etmeyip insanların sevdiği şekle bürünmektir. Esas delilik, başkaları için yaşamaktır.

Unutmayalım ki hiçbir zaman yalnız değiliz. Bazen derler ki yalnız olduğunda; aklına ilk gelen kişinin anılarını canlandır. O seni ayık tutacaktır. Hem de bir ömür boyu. Tek yapman gereken gözlerini kapamak.

O anının canlanmasını istiyorsan eğer, gözlerini açmak zorundasın. Aklını bir kenara koyup kalbinin sesine kulak vermelisin.

Eğer ki yüreğinde yaşamak ve yanında olmasını istediğin kişiyle anılarını paylaşmak istiyorsan, işte o zaman tüm dünyayı bir kenara atıp, kendin gibi düşünmek zorundasın.

Unutmayalım ki hiç birimiz deli değiliz. Sadece kendi ihtiyaçlarımızı görmüyoruz… Başkalarını memnun etmek için o kadar uğraşıyoruz ki, kendi mucizelerimizin farkına varamıyoruz…

Dilşah Kalkan

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EnginDergi Enginer Dijital Hizmetler | Tüm Hakları Saklıdır. © 2008 - 2024