Mutlak Doğru

Mutlak DoğruSorarım size; bana dünyadaki tüm insanların doğruluğu hakkında hem fikir oldukları bir tek konu örneği gösterebilir misiniz?

Eskiden forumlarda okurdum, günümüzde ise sosyal medyada zaman zaman karşıt görüşü savunan insanların tartışmalarını okurum. Genelde tartışmayı açan yahut inceleyip irdeleyen taraf olur ancak nadiren tartışmaya dahil olurum. En sık girdiğim tartışma kendi içi sesimle olandır, ki o da bana yetiyor zaten.

Son dönemde en sık karşılaştığım tartışma konularının başında AKP sempatizanları ve karşıtları arasındaki ve ezeli rakipler Galatasaray ve Fenerbahçe taraftarları arasındaki tartışmalar geliyor. Öncelikle futbol ile başlayalım. Yüz küsür yıllık süreçte sizce herhangi bir takım taraftarı rakip takımın daha “büyük” bir takım olduğunu kabullenmiş midir dersiniz? Gerçekte hangi takım daha iyi, başarılı ve büyük? Peki ya kime göre, neye göre? O şu kadar kupa almış, bu onu bilmem kaç kere yenmiş. Bana göre anlaştıkları tek konu, tarafların eğlenmesini sağlayan ve egolarını besleyen bu çekişmeden son derece haz duyuyor oldukları.

Aynı çatışma siyasi görüş ve dini inanç olgusunda net ve keskin bir biçimde ortaya çıkıyor. Kişilerin belirli bir konu ve olguyu araştırıp irdelemesi, o konuda bilgi sahibi olup gelişim göstermesini sağlayabilecek en önemli unsur olduğu halde; pek çoğumuz bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olma gafletine düştüğümüzden ötürü, karşıt görüşlerin bir araya geldiği çatışma ortamları da uzlaşı arayışından uzak güç savaşlarına dönüşüyor.

Güç savaşının siyasi arenada ve fikir çatışması boyutunda kalmasının sakıncası olmadığı halde; fiziksel, siyasi veya finansal erk sahibi tarafın/kişinin vicdan ve ahlak dışı tutum ve eylemlerinin sonuçlarının cezasını tüm insanlık çekmektedir.

Kendisine İslam Devleti (IŞİD, DAEŞ, DAİŞ) diyen oluşum din kisvesi altında pek çok zulüm gerçekleştirip insan öldürmekte, büyük ticari firmalar kâr amacıyla doğaya zarar verip çevreyi kirletmekte, siyasi iktidar karşıt görüş sahibi insanları sırf aynı görüşe sahip olmadıkları için cezalandırmaktadır.

Bunca çirkinlik ve kötülüğü barındıran dünyamızda, kendi inanç sistemimiz içerisinde sınava tabi olduğumuz kısacak hayatlarımızda, her şeye rağmen; her daim vicdanınızın sesini dinleyip, iyilik için çaba sarfederek varoluşunuzu anlamlandırıp, çevrenizi güzelleştirme çabasından vazgeçmemeniz temennisiyle…

Engin Enginer

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EnginDergi Enginer Dijital Hizmetler | Tüm Hakları Saklıdır. © 2008 - 2024