Hayat Bazen Pişmanlıklardan İbarettir

Hayat Bazen Pişmanlıklardan İbarettirHepimizin hayatında yaşadığı bazı pişmanlıkları olmuştur. Kimi zaman keşke hiç tanımasaydım dediğiniz insanlar hayatınıza girip çıkmıştır. Kimi zaman ise, keşke hiç yaşanmasaydı dediğiniz olaylar başınıza gelmiştir. En nihayetinde hepimiz insanız. Hata yapıp sonrasında da pişman olabiliyoruz. Burada belki de tüm bunlardan önemli olan nokta şu; pişmanlıklarımızla gerçekten baş etmeyi biliyor muyuz? Başka bir deyişle, pişmanlıklarımızla yüzleşip yola devam edebiliyor muyuz?

Pek çok insan pişmanlık hissetmeye başladığında, beraberinde derin bir üzüntü ve suçluluk duygusu da hisseder. Yaptığını veya yapılanı kendisine yakıştıramaz. Bununla beraber hata yaptığı için, içten içe kendisine kızgındır. Bu sebepledir ki ruh hali iniş çıkışlıdır. Kendisiyle yalnız kalmaktan korkar bir halde, dışarıdaki hayata sığınır. Çünkü bilir ki kendisi ile yalnız kaldığı en küçük anda, içindeki pişmanlık onu yiyip bitirecektir. Buna izin vermemek için ise en iyi yol, kendinden olabildiğince uzaklaşmaktır. İnsan kendinden ne kadar uzaklaşabilecekse…

En acısı ise; geçirilen bu saklanma süresi boyunca, içinizdeki kör düğümün daha da düğümlenmesidir. Tıpkı karışmış yün bir yumak gibi içinizde bir yerde öylece durmaktadır. İşte, bu noktada öncelikle yapmanız gereken hatalarınızı ve pişmanlıklarınızı kabullenmektir. Diğer bir deyişle, bu karışmış yün yumağının orada öylece durduğunu fark etmeniz… Eğer hatalarınızı ve pişmanlıklarınızı büyük bir yüreklilikle kabullenirseniz; yumağın karışmasına neden olan ipin ucunu da bulmuşsunuz demektir. Bundan sonra yapacağınız tek şey ise, o ipi yavaş yavaş geri çevirmeye başlamaktır. Dolandığı, takıldığı tüm iplerin arasından geçirip onu ve kendinizi biraz daha özgürleştirmektir.

Tüm yumak çözülüp de elinizde koca bir ip yığını kaldığında anlayacaksınız ki gelecekteki sizi yaratan, tüm bu pişmanlıklarınızdan çıkardığınız dersler olacak. Şu an belki inanmasanız da bir süre sonra siz, bu ip yığını ile yeni bir hayat örmeye başlayacaksınız. Bu sefer karıştırmadan, dolamadan, daha güçlü ilmeklerle yeni bir hayat dokuyacaksınız. Gelecekteki yaşantınızın temellerini bugünden atacaksınız. Bu sebeple artık yaşadıklarınızdan veya yaşayamadıklarınızdan pişman olmayı bırakın. Hayat akıp giderken, pişmanlıklarınıza teslim olup kendinizi kafese koymayın. Bilin ki yaşadığınız tüm pişmanlıklar, daha güzel bir hayat kurmak için ödediğiniz bedellerdir. Şimdi, derin bir nefes alın ve içinizdeki kör düğüm olmuş bu yumağı bir an önce çözmeye başlayın.

Tuğçe Büyükabacı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EnginDergi Enginer Dijital Hizmetler | Tüm Hakları Saklıdır. © 2008 - 2024