Yeni Yılda Yeni Kararlar

Yeni Yılda Yeni Kararlarİnsan, psikolojisi gereği bazı tarihlere ayrı bir önem verir. Çünkü bilir ki bu önemli tarihler, onu daha kolay motive edecek ve başarıya ulaşmasını sağlayacaktır. Bu sebepledir ki yılbaşı da bu önemli tarihler sıralamasının en üstünde yer almaktadır. Bu önemli günü fırsat bilen pek çok kişi, hayatında güzel başlangıçlar yapabilmek için yeni yılın el değmemişliğinden faydalanır. Bu amaçla yeni yılda, yeni kararlar ile daha anlamlı bir hayatın temelleri atılır. Ben de bu yazımda, belki de hepimizin daha anlamlı yaşayabilmek adına kendi hayatında alması gereken bazı kararlara yer vermeye çalışacağım.

Öncelikle, her şeyin başı sağlık… Bu sebeple bu yıl kendinize daha iyi bakabilmek için yeni kararlar alın ve bunların arkasında durun. Sigarayı bırakın, kilo verin, beslenmenize dikkat edin ve spor yapın. Siz güçlü, sağlıklı olun ki daha sonra sevdiklerinizi yokluğunuzla üzmeyin.

Sevdikleriniz demişken, çevrenizdeki insanlara karşı nazik ve sevgi dolu olun. Çünkü hepimiz bilerek veya bilmeyerek de olsa kendimize en yakın gördüğümüz insanları kırarız. Fakat şunu unutmamalıyız ki belki de bu, karşımızdaki insanı son görüşümüzdür. Neticede hiçbirimiz, hayatın kiminle yola devam edeceğini bilemiyoruz. İşte tam da bu sebeple daha sonra büyük bir pişmanlık yaşamamak için, tavırlarınıza ve sözlerinize çok daha fazla dikkat edin.

Hepimiz insanız hata yapabiliyoruz. Bu çok normal. Anormal olan ise, yapılan hata üzerine özür dilemeyi bilememektir. Yaptığınız hata telafi edilebilir bir şey ise; mutlaka bunu düzeltmeye çalışın. İnsanları her zaman yapılan hatadan ziyade, sonrasında takınılan umursamaz tavır daha çok hayal kırıklığına uğratmaktadır. Bu yüzden cesur olun; hatalarınızla yüzleşip sorumluluk alın.

Bizler hata yapabildiğimiz gibi, bazen karşımızdaki kişiler de bize karşı hata yapabilirler. Burada önemli olan karşımızdakinin bunu isteyerek mi yoksa istemeden mi yaptığıdır. Şayet ortada istemeden yapılmış bir hata varsa, uzlaşmacı davranmakta fayda var. Yok, bu hata kasıtlı bir şekilde size yapıldıysa şanslısınız; artık size zarar verebilecek kişileri tanımış oldunuz. Bu kişileri bir an önce çevrenizden uzaklaştırın. Onlara yol verin ki yaptıkları kötülüğün karşılığını kendi karmalarında deneyimleyerek öğrensinler.

Tüm yaşadıklarınıza rağmen bağışlamayı bilin. Bağışlamak kendiniz için yapabileceğiniz en büyük iyiliktir. Size yapılan haksızlıkları, kötülükleri unutun. Çünkü unutmak iyi insanların intikamıdır. Onları kendi hiçliklerine terk edin. Bağışlayamadığınız, affedemediğiniz her şey sizin omzunuzda ve sizin zihninizde yüktür. Kendi iyiliğiniz için, onları kafanızdaki zindanlardan azat edin.

Size nasıl davranılmasını istiyorsanız, kendinize ve çevrenize öyle davranın. Örneğin; çevrenizdekiler tarafından sayılmak mı istiyorsunuz? O zaman önce siz kendinize saygı duyun. Sonra çevrenizdekilere saygı gösterin. Ondan sonra karşınızdakinden saygı bekleyin. Şunu sakın unutmayın; tavır ve duruşunuzla toplumdaki yerinizi sadece siz belirleyebilirsiniz.

En nihayetinde biraz sevgi gösterebilmek, biraz empati kurabilmek ve biraz da nazik davranabilmek… Bence hepimizin hayatında her gün dikkat etmesi gereken meziyetler bunlar. Sıklıkla söylediğimiz ama uygulamayı unuttuğumuz fiiller. Umarım ki bu sıradan fiiller hepimizin yeni yılda uygulamaya çalışacağı kararlardan olur. Yeni yılda tüm dileklerinizin gerçekleşmesi ve daha güzel başlangıçlar yapabilmeniz dileğiyle… Mutlu yıllar…

Tuğçe Büyükabacı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EnginDergi Enginer Dijital Hizmetler | Tüm Hakları Saklıdır. © 2008 - 2024