Kıssa’dan Hisseler 2

Kıssa’dan Hisseler 2 – Bora Eke’nin Gönül Defterinden…

Bu ay kıssadan hisseler bölümünde garip akımından etkilenmiş bir balıkçının güncesinden paylaşımlara birlikte şahit olacağız.

Kendimi beslemek için hazırladığım gıdalar ile sizlere de katkı sağlayacak bir paylaşımda bulunabilirsem, ne mutlu bana!

Sevgiyle,
Bora EKE

Yazı Dizini:
SineModam’da Bu Ay: Neşeli Ayaklar 2 (Happy Feet 2)
Yararlı Oluşumlar: IMDB.com (Internet Movie Database)
Yaşayan Öykü Yazarlarıyla Sohbet: Keinze Mourad’la buluşma – Bir Devrim’in Ruhu: Begüm
Sosyal ve Kültürel Etkinlik Güncesi’nden: Fuarlar
Bora EKE’nin Gözüyle Yaşamın Kareleri – Vancouver, Kanada – “You Say Goodbye and I Say Hello”
Toplumsal İhtiyaç Analizleri: Ulaşımda Farkındalık

SineModam’da Bu Ay: Neşeli Ayaklar 2 (Happy Feet 2)

Kıssa'dan Hisseler 2Neşeli Ayaklar animasyon filminin ilkini tebessümle izlemiş; kimi zaman heyecanlanırken, kimi zamanda yaşadığımız dünyayla ilgili oluşan tehlikelerin farkına varmıştık.

Serüvenin ikinci filmi de aynı tatta; 7’den 70’e tüm insanların içinde kendinden bir şeyler bulabileceği bir film.

Stresli bir günün sonlarına doğru boraeke.com ekibi olarak; bizi düşünmekten ve gülümsemekten çoğu zaman alıkoyan diziler ya da filmler yerine bu anlamlı filme izlenecekler listenizde yer vermenizi tavsiye ediyoruz.

Yararlı Oluşumlar: IMDB.com (Internet Movie Database)

Kıssa'dan Hisseler 2Kıssa'dan Hisseler 2Türkçesi İnternet film veri tabanı olan bu site adından da anlaşacağı üzere filmlere ilişkin internet üzerinde bulunan en geniş bilgi kaynaklarından bir tanesidir. Bu site üzerinde filmlerin künyelerine, senaryo özetlerine, fotoğraf ve videolarına, aktör ve aktrislere ilişkin bilgilere, en iyi film listelerine ulaşabilirken aynı zamanda siteye üye olup filmlere puan verebilir, kendi izleme listenizi oluşturup, bunları takip edebilirsiniz. Amazon.com’a ait sitenin aylık kullanıcı sayısı 100 milyonun üzerinde.

Kıssa'dan Hisseler 2

Yaşayan Öykü Yazarlarıyla Sohbet: Keinze Mourad’la buluşma –
Bir Devrim’in Ruhu: Begüm

Kaçırılmaması gerektiğini sağlam kaynaklardan öğrendim bir etkinlik. 2002 yılında yayınlanan Saray’dan Sürgüne romanıyla ülkemizde tanınan Kenize Mourad, Toprağımızın Kokusu ve Badalpur Bahçesi’nin ardından son romanı Bir Devrimin Ruhu: Begüm ile okuyucularıyla sohbet edecek. Buluşma 18 Nisan Çarşamba günü saat 19.00’da İzmir Fransız Kültür Merkezinde gerçekleşecek.

Bir Devrimin Ruhu: Begüm

Kenizé Mourad, Kuzey Hindistan’daki Awadh Krallığı’nın Begüm Hazret Mahal’in çok az bilinen hikâyesini konu ettiği romanında, İngiliz işgaline karşı 1857 yılında gerçekleşen ve Begüm’ün bizzat başını çektiği Sipahi Ayaklanması’nı anlatırken bugünün dünyasına da göz ardı edilemeyecek göndermelerde bulunuyor.

Sosyal ve Kültürel Etkinlik Güncesi’nden: Fuarlar

Türkiye’nin ve dünyanın hatırı sayılır büyülükteki fuarlarından biri olan mermer fuarının 18.sini geride bıraktık. Kendi başına bir marka olan mermer fuarı, fuarlar şehri olarak nitelendirilen İzmir’in bu marka vaadini yerine getirmesi adına büyük önem taşıyor. Fuarın İzmir’e turizm geliri açısından da önemli bir katkısı oldu. Görüştüğüm bazı firma sahipleri misafirlerini ağırlamak için bile otellerde yer bulamadıklarını ifade de bulundular. Bununla birlikte araç trafiği altyapısı açısından bu tarzda büyük organizasyonlara hala tam olarak hazır olmadığımızı deneyimledik.

Nisan ayının bir diğer fuarı ise 3. Karadeniz Tanım Günleri etkinliğiydi. Karadeniz kültürüne ve insanından keyif alan bir vatandaş olarak bende bu sene etkinlik alanını gezdim.

Kıssa'dan Hisseler 2Ekoloji Fuarı / İzmir
(12-15 Nisan 2012- İzmir Uluslararası Fuar Alanı)

Yaklaşan fuarlardan ilki, Türkiye’nin tek organik ürünler fuarı olan EKOLOJİ İZMİR fuarı, 12-15 Nisan 2012 tarihleri arasında gerçekleşiyor. Fuarda bu sene organik gıdaların yanı sıra organik tekstil konusunda da katılımcılara yer verilmiş. (Ayrıntılı bilgi için bkz. ekolojiizmir.com)

Kıssa'dan Hisseler 2İzmir Kitap Fuarı (14-22 Nisan 2012 – İzmir Uluslararası Fuar Alanı)

Bu sene on yedincisi düzenlenen fuar, bilgi ve entellüktelinizi genişletirken, yeni kalıcı dostluklar elde etmek adına eşsiz bir kaynak. Etkinlik programındaki panellerin sayısı o kadar çok ki! Tabir yerini bulursa, hayatı hakkıyla yaşamak isteyen her insanın uğraması gereken bir liman.

Fuar programına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bora EKE’nin Gözüyle Yaşamın Kareleri – Vancouver, Kanada
“You Say Goodbye and I Say Hello”

Kıssa'dan Hisseler 2

The Peak of Grouse Mountain (Grouse Dağı Zirvesinden Bir Görünüm)

Kıssa'dan Hisseler 2

A Birdeye View of Vancouver Downtown (Vancouver Şehri Merkezine Kuşuçuşu Bir Bakış)

Kıssa'dan Hisseler 2

People In Vancouver – Vancouver Art Gallery
(Vancouver’dan İnsan Manzaraları – Vancouver Sanat Galerisi)

Kıssa'dan Hisseler 2

Through English Bay – Granville Island Bridge
(İngiliz Koyuna Doğru – Granville Adası Köprüsü)

Kıssa'dan Hisseler 2

A Wall Art from Commercial Drive (Commercial Drive’dan Bir Duvar Sanatı)

Kıssa'dan Hisseler 2

Happy Travelers – Autumun in Vancouver
(Mutlu Gezginler – Vancouver’da Sonbahar)

Kıssa'dan Hisseler 2

Strangers of The Life (Yaşamın Yabancıları)

Toplumsal İhtiyaç Analizleri: Ulaşımda Farkındalık

Kıssa'dan Hisseler 2Sabahları işe giderken genellikle Güzelyalı sahilinden otobüse biniyorum. Durakta beklerken içinde genellikle sadece şöförün olduğu binek araçların geçişini gördüğümde ister istemez şaşırıyorum. Ne ye mi? Dünya’nın en pahalı petrolünü kullananan, park sorunu olan, oto parkların 5 TL’den aşağı olmadığı ve ekonimik kirizden sürekli şikayet eden bir toplumun böyle bir lükse sahip olmasını düşündürücü buluyorum. Bu durum bana aynı bölgede yaşayan insanlarımızın komşularını da artık tanımıyor olasılığını işaret ediyor. Yurtdışında bu duruma alternatif olan ulaşım paylaşım siteleri de mevcut. Ancak insanların birbirine güvenebilmesi gerekiyor.

Bu kıssadan alacağımız hisse şu, bizler kendimize ve çevremizdeki insanlarımıza güvenebiliyor muyuz? Yanıtımız hayır ise, nasıl bu hale geldik? Sorunun kaynağı ve çözümü neler olabilir?

***Kıssa’dan Hisseler Yazısının ilkine ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bora Eke

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EnginDergi Enginer Dijital Hizmetler | Tüm Hakları Saklıdır. © 2008 - 2024