Kıssa’dan Hisseler…

Öyle yazı yazması kolay değil. Onu istemek, arzulamak, odaklanmak ve emek vermek gerekiyor. İnsan neye emek verirse tadına doyum olmaz dersiniz? İnsanına göre değişir, amma velakin sevgiyle yapılanı tercih sebebiymiş.

“Kıssa’dan Hisseler” de benim geçmiş vakit düşündüğüm, şimdi hayata geçirdiğimiz kısa öğretilerden oluşan bir yazı dizisi. Farklı tellerden çalmak mümkün; şiirler, şarkılar, sevdiğim sözler, müzik, spor, yemek vs. O günkü rızkımızda ne varsa.

Ayrıca arif olan anlar, lafı fazla uzatmayıp paçaları sıvayıp kıssa’dan hisselere dalalım.

Yazı dizini
Yararlı Oluşumlar: Couchsurfing – Kanepe Sörfü
Kitaplar Bölümü: Düşünceler ve Sohbetler, Epiktetos
Yaşamın Kareleri
Melodica – Müzik Bölümü: Trompet’e başlangıç
Ülkemizin gençleri – Deniz yıldızı hikayesi
İyi ki doğdun! boraeke.com yeni yaşını sessizce kutladı
Bu ayki yazının İthafı: Engin Enginer

Kıssa'dan HisselerYararlı Oluşumlar: Couchsurfing – Kanepe Sörfü

Creating a better World, one couch at a time.
Nereye giderseniz gidin, ilginç bir arkadaş elde ettiğinizi hayal edin, ister 2.000 mil uzaklıkta isterseniz yaşadığınız yerde yanıbaşınızda olsun.

Kıssa'dan HisselerDünya çapında 230’dan fazla ülkede 3 milyonu geçen üye sayısı ile couchsurfing farklı coğrafya, tarih, dil ve kültürden olan insanların kendi aralarındaki benzerlikleri fark ederek, daha iyi ve arkadaş canlısı bir evren yaratmaya yönelmiş bir oluşum.

Sitenin temel işlevi seyahat ettiğiniz yerlerde sizi misafir edip konaklamanıza, bu yeri ve lokal insanları tanımanıza olanak sağlaması. Aynı zamanda bunun tam tersi olarak, bulunduğunuz yere gelen yabancıları misafir ederek; onlara belki evinizi açmak, şehrinizi gezdirmek, şehirdeki diğer üyelerle düzenleyeceğiniz etkinliklere hep birlikte katılmak.

Güven esas, referans yoluyla bunu arttırmanız mümkün. Harika bir oluşum, sitenin amacını ve temel bilgileri okuduktan sonra kendinden bir şeyler bulan tüm insanlara açık. couchsurfing.org

Kıssa'dan HisselerKitaplar Bölümü: Düşünceler ve Sohbetler, Epiktetos

Duymuş olduğum kaygılardan, korkulardan, olumsuzluklardan elimi tutup beni çıkaran, bizleri erdemli ve bilge bir insan olma yolunda ilerlemizi sağlayan düşünce bilimi, felsefe.

Felsefede stoa öğretisinde doğaya dönmek, doğal yaşamak ana düşüncedir. Dünya vatandaşlığı bütün insanların kardeşliği, insanların hakça eşitlikleri anlayışı stoa döneminin sonuna kadar hep stoacıların ideali olmuştur. Ruha acı çektiren tutkuları gözlemlerler. Tutkular bilgiyle yok edilir. Doğayı gözlemleyerek doğanın yasalarını keşfedebileceğine inanırlar. Özgürlük insanın kendi iradesini ilahi iradeyle birleştirmesiyle olur. Stoacılara göre mutluluk, doğanın yasalarıyla uyum içinde olmadır.

Stoa akımından bugüne kadar okuduğum filozof Lucius Annaeus Seneca’nın “Ahlaki Mektuplar” ile Roma İmparatorluğu’nun altın çağının simgesi olan filozof hükümdar Marcus Aurelius’un düşünceler adlı eserlerinden sonra şimdi de başlangıçta bir köle olan filozof Epiktetos’un “Düşünceler ve Sohbetler” kitabını okuyacak olmaktan dolayı son derece heyecanlıyım.

Kitabın kapağını çevirmemle birlikte kendimi derin bir esinti içinde bulacağımı hissediyorum. Epiktetos‘tan kısa bir kaç alıntı;

  • Dünyada olup biten şeylerin bir bölümü elimizdedir. Bir bölümü elimizde değildir. Elimizde olanlar düşüncelerimiz, yaşayışımız, isteklerimiz, eğilimlerimiz, iğrenmelerimiz; bir kelimeyle bütün davranışlarımızdır. Elimizde olmayanlar; mal, şöhret, yüksek görev gibi şeylerdir.
  • Başına gelen belalar yüzünden başkasını suçlamak bilgisizin yapacağı iştir. Yalnız kendini sorumlu bilmek, bu, gözü açılmak üzere olan bir adamın işidir.
  • Hayatında olup biten şeylerin, dilediğin şekilde olmasını isteme: Nasıl oluyorlarsa, öyle olmalarını iste. Böylece her zaman mutlu olursun.
  • İnsanların ruhlarından söküp atacakları iki şey vardır: Bencillik ve imansızlık.
  • Kendine filozof deme. Bilgisizlerin önünde güzel özlü sözleri sayıp dökme. En iyisi bu özlü sözlerin emrettikleri şeyleri yap.
  • Felsefe öğreniminde bir adamın ilerlediğine gerçek belirtiler; kimseyi yermez, kimseyi övmez, kimseden sızlanmaz, kimseyi suçlamaz, güçlü bir kişi imiş ya da bir şeyler bilirmiş gibi kendisinden hiç söz açmaz.
  • Hepimiz bedenin ölümünden korkuyoruz. Ama ruhun ölümünden korkan kimdir?

Bana gösterdiği kaynaklar ve paylaştığı düşünceleriyle elini uzatan Alp ağabeye (alpsaldamli.com) sonsuz teşekkürler.

Yaşamın Kareleri

– Gölgesinden korkan kedi.
Kıssa'dan Hisseler
– Kuyruğunu tramvay çiğnemiş kaplan.
Kıssa'dan Hisseler

Kıssa'dan HisselerMelodica – Müzik Bölümü: Trompet’e başlangıç

Aman tanrım! Yoksam yeni bir Louis Armstrong mu doğuyor?

Müziğin hayatımda yer almasını uzun yıllar diledikten sonra, son yıllarda küçük adımları atmaya başladım. İlk olarak Konak Belediyesi ritim atölyesi’nde yer aldıktan sonra şimdi de çok sevdiğim Hülya hocamın katkısıyla üstad Gökmen hocadan trompet dersleri almaya başladım. Başlagıcım pek iç açıcı olmasa da okuduğum bir yüksek lisans tezindeki söz beni motive ediyor;

“Başarının sırrı, yavaş yavaş ilerlemek ve sabırlı olmaktır.”

Kıssa'dan HisselerÜlkemizin gençleri – Deniz yıldızı hikayesi

Birçoğumuz deniz yıldızı hikayesini bilir; kıyıya vuran ölmek üzere olan milyonlarca deniz yıldızını denize atan ve onların hayatlarını kurtaran bir karakter vardır, onu gören bir başka kişi ise bunu garipser, ‘ne de olsa hepsini kurtaramayacaksın niye çaba sarf ediyorsun’ diye sorar. Adam yerden bir deniz yıldızı daha alıp denize atar, ‘bak onun için çok şey değişti’ der!

Her yıl olduğu gibi EBSO Vakfı olarak Eylül ayı boyunca burs başvuruları almaya başladık. Başvuru sayısı her geçen yıl artmakta. Gerçekten ihtiyaç sahibi ve başarılı öğrencilere ulaşmaya katkı sağlamak için çaba gösteriyoruz. Başvuruları incelerken, yakınlarını kaybedenler, tek maaşla kimi zaman 5 çocuk okutan, eşinden ayrı ailesine sahip çıkmaya çalışan, Türkiye’nin bir ucundan gelipte insanlara yararlı olmak için tıp okuyan binlerce öğrenci var. Hepsine şu an için ulaşamayacağımızı bilince hüzünleniyoruz. Bazen ülkemizdeki gençler, hele aydın, düşünen, vizyon sahibi, dürüst, belirli değerli olan gençler olarak çeşitli zorluklar çeksek de, yıpransak da, Atatürk’ün bize işaret ettiği kudret ve sevgi ile durmuyor ve işimizi daha da sahipleniyoruz. Çünkü kurtarılacak daha çok deniz yıldızımız var.

Kıssa'dan Hisselerİyi ki doğdun!

boraeke.com yeni yaşını sessizce kutladı.

İnternet’in getirdiği olanaklarla nereye gidersem gideyim, yanımda değerlerimi ve anılarımı taşıyabileceğim bir araç yaratmak ve insanlarla tüm bu mucizeleri paylaşabilmek adına 30 Ağustos 2006 yılında dostum Süleyman Küme’nin katkılarıyla yola çıktığımız boraeke.com, sessizce beşinci yaşını kutladı.

Uzun süredir ertelediğim yenileme çalışmalarının ardından boraeke.com, kabuk değiştiriyor. Yeniliğe merhaba derken eksik etek misaliyiz. İçerikleri aktarmak biraz zamanımızı alacak. Buna rağmen kurcalarsanız belki işe yarar bir şeyler bulabilirsiniz.

Yazının İthafı; Engin Enginer

Bu yazımı Engin’e armağan ediyorum. Engin uzun yıllardır; hayatta verdiği örnek alınacak mücadele ve bize düşüncelerimizi, duygularımızı paylaşmamızı sağladığı engin yazı denizi EnginDergi ile takdiri hak ediyor.

Kıssa'dan HisselerBen yeni botum ‘explorer 100’ ile yeni diyarlara kürek çekerken, son sözüm yaz aylarında gönderilen yazı sayısı düşüş gösteren Engin Dergi yazarları ve diğer tüm okuyucular için;
Pes etmek yok, yola devam…

– Düşünüyorum, öyleyse varım. –

Sevgiyle,

Bora Eke
(Hatay, İzmir, Türkiye – 12.09.2011)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EnginDergi Enginer Dijital Hizmetler | Tüm Hakları Saklıdır. © 2008 - 2024