Özveri

ÖzveriSon dönemde sık karşılaşıyorum, hemen herkes bir şeylerden yakınıyor. Çevredeki insanların umursamazlığından dem vurup empati ve anlayış bekliyor. Peki ya biz gerçekten çevremize anlayış gösterip insanlara saygı duyuyor ve değer veriyor muyuz? Ne demiş düşünür: “Evinizin eşiğini temizlemeden komşunuzun damındaki karlardan şikayet etmeyiniz.” Konfüçyüs.

Geçtiğimiz aylarda bir akademisyen, bir de sosyal medya uzmanı arkadaşım hazırladıkları e-ankete katılım ilgisizliğinden dolayı duydukları sıkıntıyı dile getirdiler. Biri yakını için kan ararken insanların duyarsızlığından şikayetçiydi. Blog tutmaya başlayan başka birinin şevki, okunma ve geribildirim sayısının azlığından dolayı kırılmıştı. Öyle ya; niye insanlar önemsediğimiz şeyleri önemseyip sırf bize değer verdikleri için ilgili konuya alaka göstermiyorlardı?

Peki ya siz şimdiye kadar kaç anket doldurdunuz, kaç kere kan bağışında bulundunuz, kaç arkadaşınızı can kulağıyla dinleyip sadece üzüntüsüne değil, eserlerine ve başarılarına da ortak oldunuz? Algılarımızın sınırlılığından ötürü çoğunlukla aynı durum başımıza gelmeden ne yazık ki gerekli farkındalık oluşmuyor ve duyarlılık göstermiyoruz. İyilik kavramına, beklentisiz ve karşılıksız oluşuna girip değinmeye lüzum bile görmüyorum ama maalesef çıkarımız olmadığı sürece eylemde bulunmaktan kaçınıyoruz. Hatırlatmakta fayda var, bahaneler bitmez ama insan istedikten sonra fırsat yaratabilir. Bunun için birazcık özveri yeterli.

Hadi gelin çevremizdekileri mutlu edelim. Önümüzdeki yıl içerisinde;

  • çevremizdeki insanlardan herhangi birine haberi bile olmayacağı bir iyilik yapalım,
  • bir sokak müzisyenine az da olsa para verip sanatını takdir edelim,
  • araçla seyir halindeyken yayalara daha çok yol verelim,
  • sevdiğimiz bir insana bir çiçek ve kitap hediye edelim,
  • kan bağışlayalım,
  • mümkünse çocuk esirgeme kurumu, yaşlılar yurdu gibi ilgi, şefkat ve kendilerini dinleyecek gülümser bir yüze muhtaç olan kişilerin bulunduğu yerlere ziyarette bulunalım,
  • engelli dostların mücadele ettiği spor müsabakalarında tezahürat yapalım,
  • ve en önemlisi

  • insanlara gülümseyelim!

Göreceksiniz başkalarına faydalı olmak için gerçekleştirdiğiniz eylemler her şeyden önce sizi mutlu kılacak.

Vermeyi öğrenmeden almanın gerçek değerini bilmek mümkün değildir.

Herkese mutlu yıllar dilerim.

Engin Enginer

Not: Konuyla ilgili daha önce kaleme aldığım “Empati” isimli yazımı okumak için buraya, “Hoşgörü” isimli yazımı okumak içinse buraya tıklayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EnginDergi Enginer Dijital Hizmetler | Tüm Hakları Saklıdır. © 2008 - 2024