Hoşgörü

Hoşgörüİnsanlar neden bu denli hırçın. Öfkeleri neye/kime? En yakınlarımıza bile sevgimizi göstermekte bu denli ihtiyatlıyken öfkemizi çevreye nasıl da fütürsuzca saçıyoruz. İçimizde ne varsa dışa da o yansırmış; sevgi ve şefkate bu kadar açken, insanlardan anlayış beklerken ne kadar anlayışlı davrandığınızı hiç sorguladınız mı? Her zaman parlamaya öyle hazırız ki…

“Hakkımızda ne düşünüyorlarsa Allah onlara iki katını versin” demesini biliriz de; “Haklarında ne düşünüyorsam Allah bana iki katını versin” diyebilecek kadar yürekli miyiz?

Kabul etmek istemediğimiz şeylere karşı mantığımız o kadar kuvvetlidir ki, muhakkak kendimizi haklı çıkartacak sebepler buluruz. Egomuz; yaptıklarımızın, kim olduğumuzdan daha önemli olduğunu görmemizi engeller. Gün içerisinde hoşgörü gösterdiğiniz ve hoşgörü beklediğiniz her durum için bir çetele tutacak olsanız durumun vehametinin bir parça da olsa farkına varabilirsiniz.

Tek başına yeterli olmamakla birlikte, kişinin farkındalıklarının artması gelişime atılan en büyük adımdır. Çoğu zaman, “Şimdiki aklım olsa o hataları yapmazdım” der insan, o hataları yapmamış olsa şimdiki aklına sahip olamayacağını düşünmez. Günün birinde öleceğini bilerek yaşadığını unutan insan, kaybetme korkusuyla sevmekten kaçınır.

Geçmişe takılmadan veya gelecek planlarında boğulmadan anı yaşamanın gerekliliğine dair klişe ifadelerden bahsetmeyeceğim sizlere, hangimiz hatıralarımız olmadan, hayaller kurmadan, gelecek kaygısı duymadan yaşayabilir. Hele bir de, “unutmak iyileştirir” diyor insanlar; unuturlarsa yeniden tecrübe etmeleri gerekeceğini göz ardı ediyorlar.

Tüm insanlıktan insancıl bir tutum ile iyilik meleği olmalarını beklemiyor, kısa süre için de olsa sahip olduğunuz hoşgörü miktarının bir nebze artmasıyla dünyanın daha yaşanılası bir yer olacağını iddia ediyorum. Üstelik bu özveriyi başkaları için de değil, kendi iyiliğiniz için göstermenizi rica ediyorum.

Kimine komik gelir, kimi boş verir, kimine göre dünyanın/hayatın anlamıdır; kimi zaman hepsi, kimi zaman hiçbiridir. Ama şu fani dünyada en iyi ilaç bir kucak sevgi, bir tutam kahkahadır. Sadece gülümsemek bile hayatınızı değiştirebilir.

Engin Enginer

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EnginDergi Enginer Dijital Hizmetler | Tüm Hakları Saklıdır. © 2008 - 2024