Hürriyet Türk’ün Hayatıdır

Hürriyet Türk’ün HayatıdırŞerefleri ayaklar altına alınmış toplumların yaşantıları ölümden beterdir. Bir ülkeyi refaha, bağımsızlığa ulaştıracak olan özgürlüktür, hürriyettir. Hürriyet candan daha yücedir. Bu uğurda hiç düşünmeden can da verilir. Özgürlük yolunda kararlar düşünce ile sağlanır. İnsanlıkta düşünce olduğu sürece hürriyet adaletsizliklerle yok edilemez.

“Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır.
Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır.”

M. Cemal KUNTAY

Vatan aşkıyla yalın ayak, baş açık, koca denizleri, yüce dağları aşıp bu uğurda kanlarını döküp, başlarını koyan, umutlarını ve inançlarını yitirmeyen, ellerinde tüfek, yürüklerinde yurt sevgisini taşıyan Türk askerleri Onlar!

Hain düşman! Milletin gençleriyle savaşmaktan uzak dur artık! Çünkü amacına ulaşamayacaksın. Senin zulmünün kılıcı onların vatanseverlik kanlarının ateşinde erir. Vatan sevgisini, genç insanların kahramanlık duygularını, inançlarını, hainliklerinle, kaba kuvvetinle yok edemezsin!

“Bu ıssız gölgesiz yolun sonunda
Gördüğün bu tümsek Anadolu’nda
İstiklâl yolunda, namus yolunda
Can veren Mehmed’in yattığı yerdir.”

Necmettin Halil ONAN

Vatan için Mehmetçik şehit düşer ve onu bağrına basan o kutsal tümseklerdir. Mezarlar, Mehmetçik’in hürriyet zevkini tattığı yerlerdir.

Bu vatanın nasıl bu duruma geldiğinin, her köşesinde küçük-büyük demeden şehit kanlarının bulunduğunun bilincine varmalı, bizler rahat yaşayalım diye canlarını gönüllü feda eden bu yüce insanlara sahip çıkmalı, ülkemizin en kutsal yerleri olan şehit mezarlarına hak ettikleri değeri vermeliyiz.

Bu vatanın bütün ümidi Türk gençliğidir. Bu vatan, bu gençliğe emanet edilmiştir. Bizler, bunun farkında olmalı ve sorumluluklarımızı bilmeliyiz, hainlerin değil hürriyetin, özgürlüğün tutsağı olmalıyız. Unutmayalım ki, muhtaç olduğumuz kudret damarlarımızdaki asil kanda mevcuttur.

Ayşe Yılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EnginDergi Enginer Dijital Hizmetler | Tüm Hakları Saklıdır. © 2008 - 2024