Hey Gidi Aile Efradı

Hey Gidi Aile EfradıAilenizin nasıl olduğu, kimlerden oluştuğu önemlidir… Evde ağzından küfür düşmeyen bir baba, size sürekli hakaret eden bir anne varsa çok önemlidir geldiğiniz aile… Anne ve babanız bir kez bile saçlarınızı okşamamış ve sizi hayatın yükü olarak gördüyse sevmeyi bilmezsiniz… Kimi çocuk annesinin onu hiçbir zaman sevmediği fikrine kapılır… Çocuk mudur bunun suçlusu?

Size yalanı, dolanı, hırsızlığı, hakareti, aşağılamayı, şiddeti öğrettilerse sizin de oluşturacağınız ailede makul gördükleriniz bellidir… Alışmış kudurmuştan beterdir. Rol model mevzusu hayatımızı karartır çoğu zaman… Ablanız tecavüze uğradı diye aile büyükleri tarafından öldürüldüyse ve bu karar şüphe götürmez şekilde tamamen doğru olarak ruhunuza işlediyse, siz de kızınızı başkasını sevdi ya da tecavüze uğradı diye onu öldürürsünüz… Şimdilerin hastalıklı aileleri kimler tarafından kuruldu sizce?

Sağlıklı bireylerin insanlık dışı davranması kabul edilemez öyle değil mi? Peki sağlıklı değilse birey, o zaman mazur mu göreceğiz yaptıklarını? Mesela adam sadece kıskanç olduğu için karısının sokağa çıkmasına izin vermiyorsa ve bunun tüm sebebi adamın başka kadınlara bakış açısı ise… Her erkeği kendi gibi sanıyorsa?

Aile, klasik görüntüsüyle hükümdar baba, vezir anne ve kul çocuklardan oluşan yapısını hala koruyor birçok yerde… Bazı aileler klasik görüntüden kurtulup çağdaş olmaya çalışırken yok oldu gidiyor… Demek ki arada ince bir çizgi var, ya üstüne basıyoruz ya es geçiyoruz… Bir arada yaşamanın mümkün olduğunca kolaylaşması, erdemlere sahip insanların var olmasına bağlı… Peki yoksa?

Bebekler geliyor dünya… Gözlerini açtıkları andan itibaren çevreleriyle bildikleri yollardan iletişime geçiyorlar… Kendi yolunu yaratacak, belki bulacak, kendini koruyacak, sevdirecek ve sevecek ve hayata mümkün olan en iyi şekilde tutunması gerekecek bu bebeklere anne ve babaları yardım ediyor… Peki, o anne ve baba daha kendi yolunu bulamadıysa?

Seneler evvel bir kızcağızı seyretmiştim televizyonda… Yıllarca babası tarafından tecavüz edilmiş bir kız… Kafasında bir torba ile çıkarmışlardı şu meşhur kadın programlarından birine… Annesi de oradaydı, kızına ilk önce inanmamış, sonra gerçeği görmüş ama bu sefer de kocasından ayrılmayı göze alamadığı için evin içindeki sapkınlığa göz yummuştu… Bir kez yazmıştım bazı kadınlar anne olmayı hak etmez diye… İşte bu kadın onlardan biridir bana göre… O genç kızın başına gelen rezalet, ahlaksızlık, vicdansızlık artık daha bir sürü sıfatla tanımlanacak şey ruhundan silinir mi bilmiyor mu? Bir gün bir yuvası olur da o da anne olursa, her gece kocasının başında nöbet tutar mı çocuklarına bir şey olmasın diye bilmiyorum… İnsan ruhu öyle çabuk etkileniyor ki her şeyden… Kazınıyor her şey yüreklerimize.

Aşkla kurulan yuvalar, cehennemden bir köşeye dönüyor sonra… Ailelerin içinde şiddetin her türlüsüne rastlamak mümkün… Hakaret, baskı, aşağılama, görmezden gelme, fiziksel şiddet, tecavüz… Kocalar kendi eşlerine tecavüz ediyorlar… Kadınlar kendi çocuklarını satıyor ya da sokaktaki çöp kutusuna bırakıyorlar…

Dün okudum 1.095 kız çocuğunu… Kayıplar. Peki, anne ve babasının nerede olduğu bilinmeyen ve devlet koruması altına alınmış çocuklar? Evdeki dehşetle hayatlarını yitirmiş ebeveynlerin çocukları ne olacak? Daha geçen haftalarda dört çocuğunun gözü önünde eşini ve kendini öldürmedi mi bir baba? En küçüğü 3 yaşında olan çocuklar polislerin kucağında çıkarıldılar evlerinden dışarıya.

Ailenizden ne öğrendiğiniz önemlidir… Öğrendiklerinizin büyük bir kısmını kendi ailenizde uygularsınız. İstatistikler öyle söylüyor. Çok az insan ruhunu kötülüklerden arındırıp, büyüdüğü ailenin olumsuzluklarını kendi ailesine taşımamayı başarıyor. Kendi yanlışlarımızı, dünyaya bizlerin aracılığıyla gelmiş o yavrucakların sırtına yüklemeye hakkımız yok… Çocuklarımıza duyduğumuz sevgi bizi onların sahibi yapmıyor. Birilerinin kölesi olmayı arzuladığımızı sanmıyorum… Çocuklarımıza istediğimiz her şeyi yapabilmek gibi bir hakkımız yok, hiç olmadı zaten…

Eziyet ve baskının babadan oğla geçen bir sistem olmaması dileğiyle…

Evet, kuracağınız aile, geldiğiniz aileden daha önemlidir, çünkü onu siz yaratırsınız, yaşananların tek sebebi siz olursunuz…

Fikrim budur, değişirse haber veririm…

Dilşah Kalkan

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EnginDergi Enginer Dijital Hizmetler | Tüm Hakları Saklıdır. © 2008 - 2024