Yürek Devletinin Soylu Zaafı

Yürek Devletinin Soylu ZaafıAkıl Arapçadır, iki şeyi iple birbirine bağlamak, düğümlemek, fikirler/bilgiler arasına ip germektir.

*

Gerilen akıl ipi eskiyebilir, yıpranabilir, kopabilir; ama aklın kendisi intiharı asla düşünmez. Yürektir kendi kendini öldüren. Olsun; ölümcül olmasına rağmen, yürekteki aşk olmasaydı bu dünyaya gelmeye değer miydi?..


*

Diyelim ki aşk gönlü besleyen ve yaşatan enerjidir. Ne var ki bu doyumsuz enerji kum saati gibidir; alttaki yürek haznesi dolarken, üstteki beyin haznesi boşalır. Yürek devletinin kozmik odasındaki o enerji kaynağı, keşfedilmeyi bekleyen o günışığı görmemiş sırlarla döşeli saraydaki paha biçilmez o hazinedir aşk.

*

İçinde barındığı bedenin olmazsa olmazıdır… Ama onu yıkan, döken, kıran, parçalayıp bitiren şey alışmaktır, kanıksamaktır. Zaten, alışmak uyuşmak demektir. Yüreği bir kalıp buza dönüştüren tekdüzeliktir, uyuşukluktur aşka alışmak.

*

Yüreği donmuş insanlara, o allı pullu dinsel ritüellere ve insanların aşık oldukları o dogmalara bakınız; alışmış/uyuşmuş olmanın ve biçime/şekilciliğe tapınmanın en yüce örneklerini görürsünüz.

*

Öyleyse alışmamak, uyuşmamak ve yaşamdan keyif almak için bir çıkımlık gezintiler gibi, öncelikle farklı farklı zevklerle lezzetlendirmeli şu kısacık ömrü.

*

Müzik mutfağında ruhu doyurma, şiir pınarında aşkı emzirme, roman sofrasında hayal gücünü besleme gibi… Yani sanatın ipinde salınmak gerek. Yani değişen, dönüşen, gelişen, bizi uyuşmaktan alıkoyan; aklı, yüreği ve ruhu doyuran güzel sanatlara ve sevgiyi yücelten tutumlara sarılmak gerek. Yani yürek devletinin ışıldayan meşalesiyle ısınmak gerek…

*

Ama gariptir şu insan!.. Aşkta ve yaşamda aranılan biri olmaktansa, arayan biri olmayı yeğler hep. Belki de birinci seçenek çok terlemek, çok üretmek, hedeften ve disiplinden şaşmamak gerektirir de ondandır aranılan olmayı akıl edemeyiş. Eh, zaten insanların çoğu büyük olmak değil, büyük bilinmek isterler. Belki de büyük olmak çok çalışıp az uyumayı ve aşktan meşkten uzaklaşmayı gerektiriyordur, ne dersiniz?..

*

Ne derseniz deyin; bence “Aşk insan aklının en soylu zaafıdır.”

Mehmet Sağlam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EnginDergi Enginer Dijital Hizmetler | Tüm Hakları Saklıdır. © 2008 - 2024