Yola Değil, Bir Adım Sonranıza Bakın

Yola Değil, Bir Adım Sonranıza BakınHepimizin sık sık şikayet ettiği belli başlı konular vardır. Sevmediğiniz bir işte çalışmak, sevmediğiniz bir okulda okumak, mutsuz olduğunuz bir ilişkinin içinden çıkamamak, gerçek dostlara sahip olamamak, parasızlık, yalnızlık, sağlık sorunları ve daha niceleri… Saydığım bu problemlerden bir veya bir kaçı, şu anda ya da daha farklı bir zaman diliminde sizin de hayatınızda yer almıştır. Kendinizi sorguladığınız, “Neden böyle bir durumun içindeyim?” dediğiniz zamanlar olmuştur. Peki, bunların sizin için birer fırsat olabileceğini hiç düşündünüz mü?

Sevmediğiniz bir işte mi çalışıyorsunuz? Şöyle düşünün, sevmediğiniz bu işte tecrübe ediniyorsunuz. Belki daha iyi koşullarda işin hiç ilgilenmeyeceğiniz yönleri ile zorunlu olarak alakadar oluyor ve işi tüm yönleriyle ele alıyorsunuz. İleride de bu iş sayesinde edindiğiniz ufacık bir bilgi; size, daha yüksek maaşlı ve tatmin edici bir işe seçilmenize neden olacak kriteri kazandıracak. Ya da ilişkiniz yeni mi bitti? Bu zorlu süreçte kendinizi çok mu yalnız hissediyorsunuz? Şöyle düşünün: “Bu benim için bir deneyimdi. Bu ilişkide neler yapmamam gerektiğini öğrendim. Benim için uygun olan insanı bulmaya, bir adım daha yaklaştım.” İnanın, bu bakış açısını kazandığınızda her şey gözünüze daha farklı gözükecektir.

Hayatta yaptığınız her şey, sizi bir adım öteye taşımak için yapılmış ilahi planın bir parçasıdır. Zaman zaman gerilediğinizi düşündüğünüz noktalar bile; sizi ileriye taşıyacak bir kinetik enerjinin hazırlık sürecidir. Aslında burada önemli olan, bakış açımızı değiştirebilmektir. Çünkü yaşadığınız her sorun, çözüme ulaştığınız anda sizi bir adım öteye zıplatacaktır. Siz de o sorunla karşılaşmış, deneyimlemiş ve bir daha ki sefere ne yapmanız gerektiğini biliyor durumda olacaksınız. Bu deneyimlerin size en büyük katkısı ise; sizi olgunlaştırması olacaktır. İşte, o saatten sonra da kolay kolay canınız yanmayacaktır. Çünkü siz, artık buna izin vermeyeceksiniz.

Steve Jobs’un, Stanford Üniversitesi mezuniyet töreni konuşmasında söylediği gibi: “Noktaları ileriye bakarak birleştiremezsiniz; onları sadece geriye baktığınızda birleştirebilirsiniz. Noktaların gelecekte bir şekilde birleşeceğine inanmanız gerekiyor. Bir şeye güvenmelisiniz. Tanrıya, cesaretinize, kaderinize, hayata, karmaya, herhangi bir şeye…” Emin olun, yaşadığınız tüm zorluklar sizi bir sonraki mükemmel başlangıca hazırlamak içindir. Siz bu tür deneyimlerle tecrübe edinin ki elinize harika fırsatlar geldiğinde, değerini daha iyi bilin diye.

Unutmayın; nefes aldığınız her an kaderinizi yaşıyorsunuz. Yaptığınız yardımların, yaşadığınız acıların, attığınız adımların size nerede, neler kazandıracağını bilemezsiniz. Siz yola değil; sadece bir adım sonranıza bakın. Anlamlı ya da anlamsız olsun. Noktalar, elbet sizin için de bir yerde kesişecektir.

Tuğçe Büyükabacı

Editörün Notu: Yazıda bahsi geçen videoyu izlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EnginDergi Enginer Dijital Hizmetler | Tüm Hakları Saklıdır. © 2008 - 2024