Yeşil Gözlü Çocuk

Yeşil Gözlü ÇocukSarı saçları ve kocaman yeşil gözleri ile sanki bir yetişkin gibi bakışları olan küçük bir çocuk. Peki ya bu çocuğu belki de diğer çocuklardan farklı kılabilecek şey ne?

Henüz 1-2 yaşına girmeden bile girmeden önce doğduğu yerden çok uzaklardaki tarihi likya yolunu tamamlamış olması. Şu an da o farketmese de çıplak ayakları binlerce kültürün yeşerdiği topraklarla besleniyor. Küçücük elleriyle oynadığı topraklardan nice gezginler gelip geçti?

Hayatımın 25 yılından sonra hissetmeyi başarmış olduğum barış, farklı kültürlere ve onların yaratmış olduğu çeşitliliğe saygı duyma onurunu, gencecik insanların yaşamasından duyduğum mutluluğu anlatmak zor! Sırtlarındaki özel çantada bu bebeği taşıyan anne-babasına nasıl teşekkür etmeli?

Küçük ya da büyük hepimiz istediğimiz her an hayatta olumu bazı değişimler yaratabiriz. Başlamadan önce bize uzun ve zor gelen yolculuklar, yola çıktıktan sonra çok daha keyifli ve kısa hale gelebilir.

Yıllar sonra…

Yeşil gözlü çocuk büyüdü. İnsanların çok sevdiği bir diplomat oldu ve artık onu Filistin-İsrail arasındaki durmayan savaşı sona erdiren barış elçisi olarak biliyorlar. Yıllar sonra likya yolunu gezerken verdiği röportajda sorulan bir soru kocaman gözlerinden bir damla mutluluk yaşının akmasına neden oluyor ve ekliyor;

Bana bu olanağı sağlayan ailem olmasaydı, bugün buralara gelebilir miydim emin değilim, bir doğacak oğlumun adını barış koyup ben de aynı yolu oğlumla tamamlayacağım. Barış’ı tüm kalbinle hissetmek ne güzelmiş. Tıpkı Çanakkale savaşınızda olduğu gibi; sizden sonra gelecek yarınlarınızın kalbinde yaşamak ölmek değilmiş!

Sevgi, barış ve insanlık dileğiyle,

Bora EKE
22.09.2009
Kabak Vadisi, Fethiye, Türkiye

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EnginDergi Enginer Dijital Hizmetler | Tüm Hakları Saklıdır. © 2008 - 2024