Yaz Gelmeden Zayıflayalım

Yaz Gelmeden ZayıflayalımPaylaşmak güzel, paylaştıklarının yararlı olması bir kat daha güzel diye düşünüyorum. Yazın yaklaşmasıyla beraber bayanların çoğunun kilo verme isteği arttı. Malum daha ince kıyafetler kışın aldığımız fazlalıkları gizlemede pek de yardımcı olmayacak. Bir de deniz sezonu var elbette.

Sağlıklı beslenmek ve güzel görünmek kadar yemek yemeyi de seviyorum. Ne yemekten vazgeçebilirim ne de fazlalıklarla yaşayabilirim. Bu nedenle bu yaşıma gelene kadar zayıflamak için denemediğim yöntem kalmadı. Hızlı zayıflama diyetleri, sporla zayıflama, zayıflama hapları, bitkiler gibi… Herkesin metabolizması farklı elbette; ancak ben bana en sağlıklı ve en kolay gerçekleştirdiğim zayıflama yolumu anlatmak istiyorum. En çok ve en kalıcı bu yolla kilo verdim.

Her sabah kalktığınızda mutlaka kahvaltıdan yarım saat kadar önce, oda sıcaklığında bir ya da iki bardak su için.

En önemli öğün kahvaltı, kahvaltınızı atlamayın. Peynir, zeytin ve salatalık çeşitleri ağırlıklı olacak şekilde bir iki dilim kepek ekmeği eşliğinde yapmanızı öneririm. Mevsim meyvesi ya da haşlanmış yumurta ile de kahvaltınızı renklendirebilirsiniz. Ayrıca karbonhidrat ve proteini bir arada rahatlıkla yiyebileceğimiz tek öğündür.

Sık sık, az az yemelisiniz. İki üç saate kalmaz bir şeyler yemek isteyeceksiniz. O zaman da bir meyve, meyve suyu, salata tercih edilebilir. Ben diyet bisküviyi yararlı bulmadığım için önermiyorum.

Her diyetin vazgeçilmezi su, mutlaka içilen su miktarını arttırmalısınız. Ben her yemekten yarım saat önce su içerdim. Kesinlikle daha az yemenizi sağlar.

Öğle yemeğinde ise bir porsiyon herhangi bir yemek olabilir. Mümkünse sebze ve eğer tembellik yapmazsanız yanına bol salata hazırlayabilirsiniz.

Akşam da ise nerdeyse her diyette söylendiği gibi et ve karşılığı bir gıda yemeliyiz. Yanında haşlanmış brokoli, kabak ya da brüksel lahanası tercih edilebilir. Dilediğinizce renklendirebilirsiniz. Porsiyonları küçük tutmak kaydıyla tabi.

Asıl önemli nokta ise saat. Saat 18’den sonra yemek yasak! Bu işin en büyüleyici kısmıdır. Hatta yemenize dikkat etmeden (abartmamak şartıyla) saat 18’den sonra yemeyi kestiğinizde kesinlikle zayıflıyorsunuz. Bir süre sonra 18’den önce yediklerinizin miktarı siz farkında bile olmadan azalıyor.

Ben ilk zayıflama kararı aldığımda tek yaptığım 18 yasağı koymaktı. Yağlı hamur işleri bile yiyordum. Gün geçtikçe yemem azaldı. 62 kilodan 2 ayda 54’e düşmüştüm.

Ben pek yapmasam da spor da zayıflamak için çok etkili; özellikle sıkılaşmak için. Ben bir dönem yaptım ama bırakınca kilo almıştım. Kilonuz eğer fazlaysa sarkmaları önlemek için spor şart.

Zayıflamayı isteyenlere az da olsun yardımım dokunacağını düşünüyorum. Şuanda kilomdan memnunum, sadece mümkün olduğunca kötü gıdaları az tüketiyor ve geç yememeye özen gösteriyorum.

Hepimize sağlıklı günler dilerim.

Vildan Tandoğan

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EnginDergi Enginer Dijital Hizmetler | Tüm Hakları Saklıdır. © 2008 - 2024