Yaşadığını Hissetmen İçin Yapman Gerekenler

Yaşadığını Hissetmen İçin Yapman GerekenlerBu başlığı atmadan önce kendimi bu konuda sorguladığımı hissettim. Ben kendim için ne yapıyorum? Mutlu muyum? Bu sabah uyanırken nasıl bir ruh haliyle uyandım? Neden insan her güne kendini mutlu edebilecek bir şey bulmaktan yoksundur? Bunu başarabilmek cidden bizim elimizde mi yoksa biz insanlar dış etkenler yüzünden mi sadece mutlu olur ya da üzülürüz?… Bu sorular kendinizi sorgulamaya başladığınız zaman bitip tükenmiyor. Onun için ben de diyorum ki biraz kendimize vakit ayıralım. Zaman bu kadar çabuk geçerken yerimizde sayıp sürekli soru sormak yerine zamanla birlikte hareket edelim ve hızlı cevaplar bulalım bu sonu gelmeyen sorular yerine.

Yaşadığını Hissetmen İçin Yapman GerekenlerMesela en son tek başınıza ne zaman sinemaya gittiniz? Bir cafe’ye oturup keyifle kahvenizi yudumlayıp yanına en sevdiğiniz tatlıyı aldınız? Ne zaman bir deniz ya da göl kenarına oturup etrafı dinlerken çok güzel bir kitap okudunuz? Bunlar kişisine göre değişebilir rahatlatma yöntemleri aslında kendimizi dinlediğimiz zaman bize yoğun iş veya okul temposundan sonra ilaç gibi gelecek yöntemler bizim içimizde saklı, önemli olan o doğru yöntemi yakalamak. Zamanı yavaşlatmak belki böylelikle mümkün olabilir.

Bazen bunların yetmediği zamanlarda olabilir. İşte o zaman alışverişe çıkın sürekli vitrinde görüp ama çok pahalı dediğiniz ayakkabıyı alın :) bu biraz bayanlara yönelik oldu ama erkeklere de tavsiye ederim. En azından ödeme günü gelene kadar sizi mutlu edecektir:) ya da bir arkadaşınız veya sevgiliniz onunla ne kadar hoş göründüğünüzü söyleyince evet canım sağ olsun cidden yakıştı deyip bir süre aynanın karşısından ayrılamayacaksınız (ona uygun kıyafeti seçmek için bile bir gecenizi ayna karşısında büyük bir zevkle geçirebilirsiniz:)) Kadınlar için geçerli ikinci kurala gelelim. Bu genelde erkek arkadaşları kocaları tarafından canı sıkılan bayanlar için çok geçerli bir yöntemdir eminim ki herkes bunu tahmin etmiştir; ‘Kuaföre Gidin’. Her zaman için yeni bir stil saçta başlar. O an olduğunuzdan daha sexy daha çekici görünmek size inanılmaz güven verecektir. Sonra ardından güzelliğinize bakan diğer erkekler sayesinde ne sevgili ne de koca sıkıntısı aklınıza gelmez, güvenle dimdik sağlam adımlarla yürümeye devam edersiniz.

Yaşadığını Hissetmen İçin Yapman GerekenlerBir akşam en şık kıyafetlerinizi giyin ve o hep önünden geçtiğiniz pahalı restorana gidin ve en kaliteli içkisinden söyleyin, evet bunu yapın hayatınızda bir kere de olsa o ay ki diğer harcamalarınızdan da kıssanız bunu kendiniz için yapın. Bunu herkes hak eder. Kendinizi şımartmanız önemli, onun için ara sıra da olsa kendiniz için vakit ayırın görmediğiniz bir ülkeye gidin. Bol bol fotoğraf çekilin, gittiğiniz yerlerin geleneksel tatlarını deneyin. Yeni arkadaşlar edinin. Değişik bir hobi kursuna başlayın ‘dans, resim, heykel, satranç, yemek, herhangi bir spor’. Hafta sonlarınızı evde geçirmeyin, eğer alışverişi ve para harcamayı sevmiyorsanız uzun doğa yürüyüşleri yapabileceğiniz yerlere gidin. Bunları bilinçli yapmayı istiyorsanız turlara katılın. Hasta olurum diyerek kaçmayın yağmurdan, biraz ıslanmak size de iyi gelecektir ve hava yağmur yağdığından her zamankinden fazla temizdir bu sizi rahatlatacaktır. Alın şemsiyenizi ve başka bir arkadaşa ihtiyaç duymadan yürüyün, düşünün bu arada yapmanız gereken bir şey, yalnız kalıp kendinizi dinlemeniz;)

Kısacası bunlar benim sizler için üretebildiğim kendi açımdan bana iyi gelen şeyler bunları çoğaltmak sizin elinizde herkesin kendine vakit ayırmasının şart olduğu zor, sıkıcı ve yoğun tempolu hayatlar yaşıyoruz. Hepimizin azcık dinlenmeye ihtiyacı var, bu sadece haftasonu tatili evde uyumak değil. Sabah güne pozitif uyanmak, sevdiklerini arayıp değişik planlar yapmak, güzel bir masa hazırlayıp uzun süre keyifle kahvaltı yapmak, sonra günü değerlendirmek belki de.

Nilgün Hepyalçın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EnginDergi Enginer Dijital Hizmetler | Tüm Hakları Saklıdır. © 2008 - 2024