Siyasette Kılıf Bitmez

Siyasette Kılıf Bitmez“Siyaset, doğası gereği öyle iki yüzlü bir müessese ki; kolaysa milletvekili haklarını referanduma sunsunlar!” Engin Enginer

Demokrasi ne kadar da yanlış algılanıp yanlış yorumlanan bir kavram. Belki de yozlaşmış siyaset yaşantısında yanlış anlamak bazılarının işine geldiği için böyle oluyor.

Stratejik propaganda çalışmaları sonrası uygun kamuoyu ortamı oluştuğunda halk oylamasına gidiliyor oluşu bile aslında zekice kullanılan bir kozdan başka bir şey değil. Günümüz şartlarında, Cumhuriyetin yüzüncü yılını göremeden, referanduma gidilip ‘halkın çoğunluğu şeriat istiyor’ denilebilecek bir ortam yaratılması pek de imkansız görünmüyor. Oysa asgari ücret ve açlık sınırı uçurumunun içler acısı olduğu bir ülkede milletvekili haklarını da bir halk oylamasına sunup sonuçlarına katlanmaya göze alabilecek bir yönetim anlayışı olamayacağı aşikar.

Siyaset, minareye uygun kılıf hazırlama ve demagojide ustalaşma becerilerinin sergilendiği bir alan. Sahnede stratejik bir oyun sergileniyor ve bizler de seyrediyoruz. Vatandaşın rolü yalnızca bilet için para kazanmak adına çalışmaktan ibaret. Nihayetinde gösteri başladığında yalnızca seçilmişleri seçiyor/alkışlıyoruz.

Mevcut düzen öyle karmaşık bir cendereye sokuyor ki bizi, eğer sistemin kurucularından değil iseniz farklı roller üstlenmiş modern köleler haline geliyorsunuz. Eskiden köleler, karnını doyuracak kadar yemek ve uyuyacak yer verilerek çalıştırılırken, günümüzde kazanılan asgari ücretle ev kirası ödeyip karın doyurmak hiç de kolay bir iş değil. Eğer orta gelir grubuna dahil bir birey iseniz de; yüklü vergiler ödemek zorundasınız ve tüketim toplumunun parçası haline gelip daha yeniye sahip olma güdüsüyle dolduruluyorsunuz.

Eğer siyasi hayatta yer alan bir avuç dürüst insandan birisiyseniz sistem sizi ya içine çekip değiştiriyor ya da dışına atıyor. İşte bu yüzden apolitik olmasam da siyasetten hiç mi hiç hazetmiyorum ve hiçbir siyasi partiye de sempati duymuyorum.

Tüm bu süreçlerin ötesinde hayata dair düşünce ve beklentilerim ütopik olmanın ötesine geçemese de oldukça iyimserim. Çünkü eğer dayatılanın ötesinde hayalleriniz ve idealleriniz varsa hayat her şeye rağmen yaşamaya ve çabalamaya değer.

Engin Enginer

“Siyasette Kılıf Bitmez” için 2 yorum

  1. KATILIYORUM… BATI’DA DA -ABD HARiÇ- KİMSECİKLER SİYASETÇİLERE GÜVENMEZLER; AMA SİSTEM GEREĞİ EN AZ YALAN SÖYLEYENİ VE DE EN SEMPATİK GÖRÜNENİ SEÇERLER… ASLINDA DEMOKRASİ DENEN SİSTEM ÇAĞIMIZDA BİR “DEMODE DEMO” BİÇİMİNDE YÜRÜYOR EGEMEN GÜÇLERİN TEKELİNDE… Esin veren bir yazıydı, teşekkürler Enginciğim. Selamla… MS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EnginDergi Enginer Dijital Hizmetler | Tüm Hakları Saklıdır. © 2008 - 2024