Sadrazamın Sol Twix’i

Sadrazamın Sol Twix'iZamanın birinde bir ülke varmış. Her türlü ikiye bölünürmüş, %50-50 olmak üzere. Bölünmelerin biri biter biri başlarmış. Öyle böyle bi ülke değilmiş. Diğer ülkelerden birinin başına gelse bu bölünmeler anında ortadan ikiye ayrılırmış o ülke ama bu ülkenin maşallahı varmış.

Futbol bölünmesinden tutun mezhep bölünmesine, siyasi bölünmeden tutun da giyinme bölünmesine her zaman iki farklı görüşün çatışmalarıyla, ağız dalaşlarıyla sürekli gerginlik içinde yaşayıp giderlermiş.

Ülkeyi karıştırmak çocuk oyuncağıymış. Ülkedeki insanlar o kadar çabuk gaza gelir, o kadar çabuk harlarmış ki her dakka olaylar olaylar, o derece. Bir gün ülke televizyonlarında bir reklam yayınlanmaya başlamış. Çok uluslu abur cubur firması bir reklam yapmış. Azcık kafası basan birisi bu reklamın ne kadar saçma, ne kadar gereksiz ve ne kadar komik olduğunu anlarmış. Reklamın teması; yiyeceği icat eden kişiler, fabrikalarının açılacağı gün kavgaya tutuşurlar. Baston gibi olan çüklat ortadan ikiye ayrılır. O kadar güzel ayrılır ki tam eşit şekilde iki embesilin elinde kalır. Sonra o ona tekme, yumruk falan derken cücük gibi bi ses, tarafını seç der. Zaten o ülkenin sağ sol olarak ayrışmaya dünden hazır halkına malzeme çıkar.

Neyse efenim ülkenin sadrazamı da çıkar der ki, ulan hadi ikinizin de makinaları aynı eyvallah, ikinizin de teknikleri aynı ona da eyvallah, ikiniz personelin kıyafetleri biçim olarak aynı ona da eyvallah; arkadaş paketleme işlemini nerede yapıyorsunuz, paketleme işlemini yaptınız, paketleme fabrikasına eş zamanlı nasıl gönderiyorsunuz? Yerim sizin twixini demiş ve uşaktan bir paket istemiş.

Neyse efendim uşak getirmiş twix’i, yanına da açmışlar bi ice tea; hadi biz de seçelim tarafımızı demiş sarayın soytarısı. Soytarıya sormuş sadrazam hangi taraf, soytarı sol tarafını seçtiğini bildirmiş sadrazama. Sadrazam kudretini kullanarak, kafasını vurdurmuş soytarının. Ülke kralının kulağına gitmiş bu olaylar. Hemen çağırtmış sadrazamı tekmil istemiş. Hemen vermiş sadrazam krala tekmili. Kral “iyi biliriz, çok iyi biliriz, en iyisini biliriz” demiş ve sadrazama sormuş hangi taraf. Sadrazam sizin olduğunuz yerde bizim karar vermemiz olur mu haşmetlim demiş. Bu cevap kralın çok hoşuna gitmiş ve kızını sadrazama vermiş. Sadrazam totoyu kurtarmış üstüne üstlük bir de manita yapmış ayaküstü ve krala damat gitmiş.

Onlar ermiş muradına biz çıkalım selamete. Gökten 3 elma falan düşmüş. Öyle yani. Hadi Allah’a emanet…

Sertaç Girgin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EnginDergi Enginer Dijital Hizmetler | Tüm Hakları Saklıdır. © 2008 - 2024