Robin Skouteris

Robin SkouterisBu kadar uzun bir aradan sonra neden bu adamı anlatan bir yazıyla döndüm peki?

Çünkü dönem dönem ilham verici her şeyden uzaklaşır normal, spontane hayatlarımıza dönüp kafa dinleriz. Ancak bizi o moddan çıkaran şeyler biranda karşımıza dikelir, olduğumuz atmosferi değiştirir bize hayal gücümüzü genişletecek yeni bir dünya sunar; bazen bir koku bazen bir an bazen bir fotoğraf bazen de bir ses bize bir şeyler hatırlatır ya da yeni bir şeyler hissettirir.

İşine odaklanan, yaptığı şeyi severek tutkuyla yapan herkes ilgimi çekmiştir; ilham dediğimiz şey böyle insanların yarattığı sanat ile karşımıza çıkıverir, onların bize hissettirdiklerini karşılıksız bırakmamalıyız.

Adamımız Robin ile ilgili çok fazla Türkçe bilgi, kaynak vırt zırt bulamadım ve buyurun size oradan buradan toplama bir yazı hazırladım, bakalım kimmiş bu ilhamımı geri getiren adam?

Londra doğumlu bu sanatçımız için sadece Dj diyemeyiz; evet kendisi çok bilinmeyen bir müzik dehası olmanın yanı sıra, aynı zamanda yapımcı ve yönetmen.

  • 2012 yılında Pat Scott ile “Stache And Shout” isimli çalışmasını piyasaya çıkardı.
  • Birçok film ve televizyon projesinde yönetmenlik yaptı.
  • Mashuplarıyla dünya çapında üne kavuştu. [mashup; digger isimleriyle: (also mesh, mash up, mash-up, blend, bootleg and bastard pop/rock) bir ya da birden fazla kaydı önceden yapılmış şarkının bir araya getirilip yeni bir versiyon olarak dinleyiciye sunulmasıdır.]

Yaptığı digger müzik türleri: Pop, Remix, Mashups, Rock, Dance, House, Athens, GR

Müzik anlamında zehir gibi bir beyine sahip olduğunu ve dinlediğim en iyi mixleri yaptığına inanıyorum, şu sıralar pek fazla tanınmıyor. Lakin, hala hak ettiği kadar tanınmamasına rağmen, bu adam çok pis patlayacak ve dünyayı sallayacak.

Çok ünlü şarkıcıların artık dinlemekten sıkıldığımız eski ve yeni şarkılarını inanılmaz jilet gibi geçişlerle birleştirip al bir de böyle dene diyerek tekrardan dinletmeye başladı kendileri. Jennifer Lopez’inden Rihanna’sına; Guns n Roses’dan Blondie’ye; Michael Jackson’dan Evanescence’sına; Avril Lavigne’den Katy Perry’sine; Madonna’sından, Britney Spears, Backstreet Boys, Oasis, Limp Bizkit’e ve en ennn çok sevdiğim Eagles’ın Hotel California şarkısını, sen git Beethoven – Eagles – Maria Callas’ı birleştir mashup yap, akla gelecek şey değil ama adam yapmış.

Bu geçişlerini anlayamadığınız mixler sanki bütün sanatçıları bir stüdyoya toplamışlar düet yaptırmışlar izlenimi vermekte. Parçalarının isimlerini bile mix yaptığı parçalardan birleştirerek oluşturuyor mesela Eagles-Hotel California ile Beethoven-Moonlight Sonata’yı mixleyince adını ‘Moonlight Hotel‘ koymuş.

Ayrıca klipleri de çok ilginç bu arkadaşın, dini ve dönemsel etkilere çok parmak basıyor, en son böyle bir tadı Garet Pugh’ta bulmuştum.

Ayrıca çok sevdiğim bir film Kill Bill için yaptığı Madonna vs. Nancy Sinatra, Kill Bill & more – The Gang Bang Theory (Robin Skouteris & Pat Scott Mix) taktire şayan, hem klibi hemde mix’i:

Londra’da doğmasına rağmen Robin Skouteris şu anda Atina’da yaşıyor, ancak Avrupa, Amerika Birleşik Devletleri, Singapur, İsrail de dahil olmak üzere dünya çapında mekanlarda DJ’d etmiş, belki de en önemlisi Dünya Müzik Ödülleri 2014, Monte-Carlo.

Robin ayrıca kariyerinde yönetmenlik ve düzenleme gibi birçok kategoride, eleştiriler aldı ve yerel festivallerde ödüller kazandı. Big Brother, Vodafone gibi Yunanistan’daki çeşitli televizyon ve film projelerinde müzik kompozisyonu ve düzenleme uzmanlığı üzerinde çalışmaya devam etti. Bu başarıların ardından, Londra Müzik Okulu’nda Müzik Teknolojisi üzerine eğitimi almak için Londra’ya taşındı.

Kendisi sadece müzik alanında başarılı değil aynı zamanda video yönetmeni ve editörü; videolarının bir çoğunun müzikleri de tabii ki kendisine ait.

2013 yılında ilk trackını ABD’de çıkardı, “King of Wishful Thinking” Go West grubunun 1990’da çıkış yapan bu şarkısını Letra yorumladı, birçok dizi ve film de duyduğumuz bir şarkı haline geldi.

Ayrıca; Scissor Sisters, Alexia Vassiliou, Sakis Rouvas, Rusty Egan of Visage, ve daha niceleri. The World Music Awards, Google, Ministry of Sound, Nike, Jaguar (UK), and X-Factor (UK) için yaptığı müzik ve video çalışmaları ile 4 uluslararası ödül kazandı.

Alexia Vassiliou’un ‘Must Save The Day‘ parçasının Robin Skouteris tarafından yapılan remixi yayınlandığı ilk gün iTunes’ta 1. sıraya yükseldi.

Robin Skouteris

Robin ortağı Pat Scott ile PopArt yapımları için yaratıcı çalışmalar yapmaya devam etmektedir. MashAttacks partiler arasında hala ilk sırada bu ikili anılmaktadır. Zaten web sitesine girdiğinizde o içindeki Andy Warhol ve popart etkisini de göreceksiniz, bir sanatçı asla tek yöneli olmamalıdır. Sanatçıysanız sanatın her yönü ile ilgili olup kendinizi beslemeniz gerekmektir.

Not: Bu adam kafayı yemiş:) çok iyi etmiş bayıldık…

Nilgün Hepyalçın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EnginDergi Enginer Dijital Hizmetler | Tüm Hakları Saklıdır. © 2008 - 2024