Michael Jackson ve Kuru Fasulye

Michael Jackson ve Kuru FasulyeYemek yerken televizyon seyretmenin tadı ayrıdır benim için. Özellikle de MTV açıksa o yemeğin tadı tuzu farklı gelir. Mesela kapuska yerken 50 cent dinlemek, imambayıldı yerken Tori Amos’un o güzel, büyüleyici sesini duymak gerçekten ayrı bi tattır bu dünyada.

Geçen akşamda işten sonra rutin olan yemek faslına başladım. Sağ olsun annem, söylemesi ayıp sucuklu kuru fasulye, yanına da koymuş bir baş soğan, üstüne de bir bardak buz gibi ayran yapmasın mı? Of ki ne of. Her neyse (şimdi yazıyı okuyan bir takım aristokrat çizgisinden çıkmak istemeyen, karizması sarsılmasın diye bırak soğanı ufacık sarımsak bile yemeyen dangozlar ıyy diyor duyuyorum, yapma! Günah, nimete ıyy denmez) tamam dedim kendi kendime. Hemen açtım MTV’yi. O sırada çalan şarkı merhum pop kralı, geçen aylarda kaybettiğimiz Michael Jackson’ın Trailer’ıydı. Gerdanımı kırıta kırıta, soğanı duza bana bana yirkene, özür dilerim şivem kaydı, bir anda düşüncelere daldım.

Lan koskoca Michael, bir kuru fasulye yemeden ölür mü? Ölüyor işte. O koskoca Neverland’ı olan, 40.000.000 (yazıyla kırk milyon) satıp rekor kıran adam az kuru, az pilav, az cacık yapamadan öldü. İnanılır gibi değil. Ya ağabeycim o adamın neverland’ı vardı ben ise neverdım. O adam derisini değiştirdi, siyahtı beyaz oldu, ben solaryuma bile gidemedim. O adam milyonlarca doları dakikada harcıyordu ben ise Veys Döviz bürosundan, Halk Bankası’ndan kimlik fotokopisi karşılığında 100 dolar bozduruyordum. Bütün bunları düşündüm tek tek. Adama bak; bana 100 fark atmış averaj yapmış, 50 yaşında ölerek de avans vermiş. Sanki “istersen 100 yaşına kadar yaşa deyyus, geç bakalım geçebilecek misin?” der gibiydi.

Sonra önümdeki kuruya baktım, tv ye baktım. Dedim ki, .Lan bi dakika!!! Bu adam kuru yememiştir. Hadi fasulye yemiştir, ama kuru yememiştir. Kuruyu da yedi diyelim, temel besin zinciri hamburger kola olan bir toplum, sucuğu kuruya entegre edebilir mi? Hayır. O zaman bu adam sucuklu kuru yemedi. Aha!!! Michael’a borum var…kapak. Var ama ölü arkasından konuşmak bize ters. Sevindiğim şeye baksanıza a dostlar. Utandım bir anda kendimden. Şarkılarınla büyüdüğüm, danslarını taklit ettiğim o adamın varsın olsun, bana borusu. Gocunmam ki. İlkokul çağlarında söylediğim mani geldi aklıma birden ve kuru fasulyeme bir damla gözyaşım yanaklarımdan süzülerek aktı.
Maykıl Ceksın, Madonna
Bir numara,
Gir çuvala,
Salla salla vur duvara,

Sonra ağzımdan bir anda damarlarımda Türk kanı dolaştığından şu ağıt çıkıverdi.
Michael Jackson öldü mü?
Issız acun kaldı mı?
Feleg Öcün aldı mı?
Madonna’nın kıçı başı oynadı mı?
İmdi yürek yırtılır.

Güle Güle kral…

Sertaç Girgin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EnginDergi Enginer Dijital Hizmetler | Tüm Hakları Saklıdır. © 2008 - 2024