Kum Saati

Kum SaatiHırs.. Belli bir amaca yönelik tutku ile başarma arzunu taşımak bana göre. Her insanın içinde bir parça bulunması gereken insansı bir duygu. Ancak günümüzde şeytani amaçlara yönlendirildiğini düşünür oldum.

Bir şeyi yapmayı gerçekten çok istersin. Onun yolunda önüne çıkan tüm engelleri kaldırmak istersin. Tabii ki olumlu yönde planlarsın bunu. Örneğin geceni gündüzüne kattığın işin için başarı yolunda hırslı olmak (gerçekten çok istemek) senin gelir düzeyini yükseltmeni, kendine olan güveni arttırmanı sağlar. Hele ki severek yapıyorsan işini tadından yenmez. Ama bu his senin lehine sonuçlanırken başkasının aleyhine işliyorsan şöyle bir dur demelisin. Ruhundaki şeytani hislerin ortaya çıkmasına dur demelisin! Yüzündeki başarı gülümsemesi başkasının hüznüne neden oluyorsa, bu hissin etkisini ahlaki açıdan düşünmelisin..

Günümüzün rekabetçi yapısında saf kalmak neredeyse imkansız. Yapılan ticaret için oynanan oyunlar, imzalanan anlaşmalar, sahte insanların gözünü bürüyen para kazanma amacı malum..

Etiğin aranmadığı, güçlünün yanında durulduğu kaygan bir zeminde olan bu dunya karşısında, yaptığı edimin arkasında dürüstçe duran, ahlakını korumaya çalışan bir avuç insan olarak büyük bir kavga halindeyiz. Çıkarları uğruna başkasının emeğini hiç düşünmeden çalan, kendi ego tatmini için yaşayan insanlar içinde İNSAN olarak yer almaya çalışan bizler tüm gücümüzle ayakta kalmaya çalışıyoruz.

Unutulan şu ki bizler İNSANIZ. Bizleri diğer canlılardan ayıran özellik aklımız. Aklını iyi yönde kullanmadıkça insan olmanın ne faydası var?

İçindeki değerleri yitirdiğin sürece ne kadar insan kalabilirsin? Yetiştirdiğin bireyleri nasıl kazandıracaksın topluma sorarım sana! Sevgi yerine hinlik öğreterek mi? İnsanların kuyusunu nasıl kazacağını öğreterek mi? Emek hırsızlığı nasıl yapılır bunu anlatarak mı? Acıma duygumu dahi paylaşmak istemediğim türden kişilersiniz. Ve biliyorum ki yalnız değilim. Benim gibi düşünen binlercesi var sizlere karşı. Şuan susuyoruz. Oyununuza gelmiyoruz diye kazandınız zannetmeyin kendinizi. Kum saati bir vakit sonra ters dönecek. İşte o zaman ben ne yaptım diyeceksiniz pişmanlıkla..

Kötülük ruha işler nakış gibi zamanla ve hızla yayılır vücuduna, aklına.. İçindeki güzel hisler körelmeye başlar. Hissiyatın azalır ve katılaşmış bir yüreğe dönüşür kalbin. Hırsın artık başarmak yerine yok etmeye döner. Ve her yok ediş senin galibiyetin olmaya başlar. Hırsına kurban olursun hislerini yitirerek. Varlığının amacını unutur araç olursun başka ellerde. Ve geri dönemeyeceğin günahların altına girersin..

İnsanoğlu unutma ki yaptığının bedelini bugün değilse de bir gün ödersin!

Son sözüm iyi kalpli insanlara. İçinizdeki güzelliği öldürmelerine izin vermeyin. Kalkanınız kötülük yerine iyi niyet olsun.

Kum saati işliyor. Bugün senin lehine yarın benim.

Aynur Kuran

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EnginDergi Enginer Dijital Hizmetler | Tüm Hakları Saklıdır. © 2008 - 2024