Küçük Bir Kalpten Büyük Sevgilere

Küçük Bir Kalpten Büyük SevgilereNeyin o muhteşem sesini dinledi bir gün ve o sese hayran oldu, aşık oldu o küçük kız. Sonra aylarca onu öğrenebilmek için ağladı, inledi. Ben bu sazı, neyi öğrenmek istiyorum; ne olursa olsun bana bunu öğretecek bir hoca bulun dedi. Anne ve babası yavrularına küçük bir yaşta olduğunu ileride biraz daha büyüdükten sonra bu isteğinin mümkün olabileceğini söylediler. Fakat öyle gönüller var ki ne söz dinler ne de nasihat; o sadece hayran olduğu sesin peşinden gitti. Pervane böceklerinin ışığa gitmesi gibi. Kendisini hiç sorgulamadan cüssesine hiç aldırmadan fiziksel özelliklerini bilmeden. Tabi bu sevgi küçük kızın kalbine girmişti bir kere…

Küçük kız aylarca bu içindeki o güzel sesi kulaklarında ve gönlünde hissetti. Yaşı 8 civarındaydı. Bana geldiğinde, ben bu yaşta bir kızın Türk musikisinin zor bir sazı olan NEY’i bu kadar arzu ile istemesini inanın hayranlıkla gördüm. Daha önce bu konuda hiçbir bilgisi olmayan bu küçük kıza ney sazını gösterdim. Benim bir çanta dolusu neyim’den ona uyan küçük bir ney verdim. Nasıl üflemesi gerektiğini kısa bir şekilde anlattım ve denemek ister misin diye sordum. İlk olarak üfleyecekti, tarif ettiğim gibi Ney’i dudağına götürdü ve ilk denemede sesini çıkarmayı başardı. İnanılmaz bir şekilde istediğim sesleri verebiliyordu. Bir şeyi gerçekten sevmek hiçbir engel tanımamaktır. Arzu ve isteklerin yerine getirilmesi beynimizin o işe hazırlıklı olması ile mümkündür. Mimar Sinan Selimiye Camii’ni yaparken tam 7 yıl beyninde hiçbir eksik çizgi bırakmamıştır. İlerleyen zaman içinde kendisi için bir ney yapılması gerektiğini ailesine söyledim. Benim asıl duygulandığım hatta ağladığım olaydı bu. Bir gün küçücük elleri ile hocam bana bir ney yaptırır mısınız deyip bayramda biriktirdiği paralarını uzatıp verdi. İnanın kendimden geçtim, o yüce istek ve arzu karşısında kendimin ne kadar küçük olduğunu gördüm.

Sevdiğin bir şey için arkasından koşmuyorsan yaşadığın şu hayatın ne önemi olabilir. BU KÜÇÜK KIZ bana bunu gösterdi. İnsan her istediğine inanıp azmi sayesinde bir gün hayellerine ve arzularına ulaşabilir. Yüce ALLAH bize bu duyguyu ezelden vermiş. Yeter ki kalp ile onu sevip isteyelim. Hz. Mevlana ne güzel söylüyor, sen bir şeyi kalp ile arzu etmedikçe ona ulaşacağına mı inanıyorsun. Aslında benim hocam bu küçük kızdı. Çünkü insanın hayatı boyunca duydukları ve dinledikleri o kadar önemli değildi, küçük bir kalbin ne kadar büyük bir sevgi çağlayanı meydana getirmesiydi önemli olan.

Yaklaşık 2 yıldır derslere devam ediyoruz. Nota, usul, makam ve repartuar çalışmaları yapıyoruz. Benim organize ettiğim bir programda kendisi ile sahne performansım oldu çok büyük beğeni gördü. İnşallah bir gün geleceğin iyi bir neyzenini yetiştirmek bana nasip olur. Tüm kalbimle bunu istiyorum çünkü küçük kız buna gerçekten layık. Duygularımı ve hislerimi sizlerle paylaşmak istedim. Hepinize sağlıklı bir ömür ve mutluluklar diliyorum.

Neyzen Ahmet Hamdi Erdoğmuş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EnginDergi Enginer Dijital Hizmetler | Tüm Hakları Saklıdır. © 2008 - 2024