İnsan Alışkanlıklarının Çocuğudur

İnsan Alışkanlıklarının Çocuğudur“İnsan Alışkanlıklarının Çocuğudur…” İbn-i Haldun

İnsan bazen kendini özlüyor. Alışkanlıklarını, tutkularını… Burnunun direğini sızlatıyor tutkusunu yapmamak. Yine de burnunun direğinin sızlamasına ses çıkarmıyor kişi. Her ne kadar gücüne gitse de bu durum, engelleri ortadan kaldırmak için herhangi bir girişimde bulunmuyor. Her şeye muhalefet olan, sürekli eleştiren taraflar gibi sadece isyan ediyor, problemlere çözüm getirmiyor. İş burada kişinin kendi iradesine kalıyor.

“Arzulardan Vazgeçmişlik” artık alışkanlık haline gelmişse, başka bir deyişle arzularınızdan vazgeçmek arzunuz olmuşsa; aklınıza, ruhunuza ve bedeninize borçlanıyorsunuz demektir. Şöyle bir düşünün; kalbiniz sizi yaşatma arzusuyla vücudunuza kan pompalıyor. Ya o da arzularından vazgeçmiş olsaydı… hissediyorum, siz de bana katılıyorsunuz. Öyleyse yaptığınız ve yaparken zevk aldığınız bütün güzel şeylerin listesini çıkarın. Bir gün de geçmişi ve geleceği aynı anda düşünerek yaşayın. Elinizde var olan imkanları düşünün, tabii ki olmayanları da… Bulunduğunuz şartlardan memnuniyet duyun geliştirmeye çalışın. Çünkü onların da büyümeye ve değişmeye ihtiyaçları var. Değişim ve büyüme doğruya ve güzele doğru olsun. Eleştirdiğiniz ve takdir ettiğiniz insanlardan örnekler alın. Beğendiğiniz yönlerini kopyalamayın, özgün olun… Kendinize uygun şekilde kendinizi geliştirin. Geçmişinizden ders çıkarıp geleceğinize sağlam adımlar atın. İmkansızlıklar sizi etkilemesin. Sinemaya gidemeyebilirsiniz fakat film kiralayabilirsiniz. O da olmadı yatağınıza uzandığınızda gözlerinizi kapatıp kendi filminizi çekip, seyredebilirsiniz. Böylece hem senarist hem de başrol oyuncusu olabilirsiniz.

Hep kendiniz hakim olun. Kendi çizgilerinizi belirleyeniniz siz olun… Geleceğinizi geçmişinizi de düşünerek yaşayın. Alışkanlıklarınızı devam ettirin, tabii ki kötülerinden bahsetmiyorum, ve gelecekte onlara ne katabileceğinizi düşünün. Ön yargılı olmadan şartlarınızı gözden geçirin, arada risk almaktan da korkmayın… Herkesten kazanılacak bir tecrübe, her olaydan çıkarılacak bir ders vardır. Bunları kazanmaya çalışın.

Hayatta yaptığınız en güzel eser siz olun!

“Varsın ben öldüğümde heykelimi dikmesinler
Ben kendi heykelimi, kendi içime dikeceğim.
Varsın benim nasıl biri, kim olduğumu bilmesinler
Ben evrendeki en değerli şey olarak öleceğim.”

Şeyma Karadağ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EnginDergi Enginer Dijital Hizmetler | Tüm Hakları Saklıdır. © 2008 - 2024