Hayatında Fark Yarat

Hayatında Fark Yarat Her gün yaptığın rutin işlerden sıkıldın mı? Geleceğe yönelik somut adımlar atarak, hayatında fark mı yaratmak istiyorsun? O zaman şu an, tam da doğru yerde bulunuyorsun. Hadi, hemen şimdi hayatın rutinlerini kırmaya başlayalım.

Her zaman kolaylıkla evinizi, arabanızı, işinizi değiştiremezsiniz. Fakat, küçük adımlar atarak hayatınızda farklı etkiler yaratabilirsiniz. Mesela, iş yerinizde her gün kullandığınız kupanızı değiştirin. Sevdiğiniz bir renkte farklı bir kupa alın. Aracınızın koltuk yüzlerini yeniletin. Ve yahut evinize çok hoş bir aksesuar alın. Kısacası, kendinize yeni bir şeyler armağan edin.

Televizyonu hayatınızdan mümkün mertebe çıkarmaya çalışın. Çevrenize, sevdiklerinize daha çok vakit ayırın. Onlarla organizasyonlar ayarlayın. Bunların, illa da büyük bütçeli buluşmalar olmasına da gerek yok. Piknik yapın. Evde buluşmalar ayarlayın. Aile oyunları oynayın. Yeter ki hayatınızla ilgili anıları, yalnız başınıza biriktirmeyin. Göreceksiniz ki; bu anıları biriktirdiğiniz insanlarla, daha sağlam dostluklara imza atmış olacaksınız.

Televizyonu hayatımızdan çıkardığımıza göre, yerine sevdiğimiz filmleri koyabiliriz. Bunaldığınız bir günü, komedi filmiyle güzel bir şekilde sonlandırın. Tek başınıza olmak istemiyorsanız; film geceleri yaparak arkadaşlarınızla ya da ailenizle de bu fırsatı değerlendirin.

Daha çok “lütfen” kelimesini kullanın. Ricada bulunan bir insanı, çoğu kimse reddedemez. Siz de insanlarla ilişkilerinizi iyileştirmek için, bu kelimeyi daha sık kullanın.

Hayat amacınızı düşünün. Neler yapmak istediğinizi, neler hedeflediğinizi bir bir kağıda yazın. Bu yazdıklarınızı akıl süzgecinden geçirip, kendi ideallerinize ulaşın. Monotonluk kimi zaman yapacak bir iş bulamamak kimi zaman da aynı işleri tekrarlamaktan olur. Bir amaç için çalıştığınızda ise; yaptığınız her iş monotonluktan çıkacaktır. Çünkü her adımda amacınıza yaklaşmanın heyecanını yaşarsınız. Uykularınızı bile kaçıracak bir hayat amacınız olmalı.

Unutmayın ki, hiç kimse size gelip hayat amacınızı söylemez. Ya da iki dakikalık bir testle bunun sonucunu öğrenemezsiniz. Onun için oturun ve bunun üzerinde düşünün. Bu sihirli sorunun cevap anahtarı sadece sizde. Onu içinizde aramalısınız.

Hayatınızda planlı olun. Vaktinizi boşa geçirmeyin. Ömür akıp gidiyor. Yaşadığınız her an, aldığınız her nefeste ölüm saatinize biraz daha yaklaşıyorsunuz. Silkelenin ve hayatınızın kontrolünü elinize alın. Zaman size değil; siz zamana hükmedin.

Kurslara katılın. Erkek ya da bayan hiç fark etmez. Sevdiğiniz bir hobi ile ilgilenin. Daha da ötesi bu hobinizi geliştirmek için kurslara gidin. Belki, hobiniz size şu an vakit ayırması zor, külfetli bir iş gibi gelebilir. Fakat üzüldüğünüz, kızdığınız ya da can sıkıntısından bunaldığınız bir anda cankurtaran gibi olacaktır. Hobinizle uğraşarak bedeninizi ve ruhunuzu bambaşka bir yere kanalize edersiniz. Bu da vücudunuzun ve sinirlerinizin gevşemesine yardımcı olur. Onun için, kendinizi oyalayacak uğraşılar bulun.

Kendinize sözler verin ve bu sözleri tutun. Örneğin: Fazla kilolarınızdan kurtulmak ya da sigarayı bırakmak için kendinize söz verin. Daha da önemlisi, bu sözünüzü tutun. Dikkat ederseniz; kilolu hanımlar ya da beyler ideallerindeki kiloya düştükleri zaman, müthiş bir değişim yaşarlar. Çünkü bedenlerinde olan değişim, ruhlarını da tetikler. Tuttuğu sözü yerine getirmenin hakkı gururuyla da tavırları değişir ve kendilerine olan güvenleri artar. Siz de hayatınızdaki olumsuz noktalarla ilgili kendinize sözler verin ve bu sözleri de tutun. Kendinize olan saygınızı ve özgüveninizi yükseltin.

Hayatında Fark YaratHer şeyden önemlisi kendinizi çok ama çok sevin. Her zaman gülümseyin. Kendi hayatınızı yaşayıp, kendi kaderinizi şekillendirin. Başkalarının belirlediği kurallarla yaşanmış bir hayatı seçmeyin. Cesur olun. Kalbiniz size doğru yolu gösterecektir. Ölmeden önce hayat kumsalına adınızı yazın. Bu dünyaya ayak izinizi bırakın. Farkı siz yaratın.

Tuğçe Büyükabacı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EnginDergi Enginer Dijital Hizmetler | Tüm Hakları Saklıdır. © 2008 - 2024