Zaman Açlığı Çeken İşyerleri

Zaman Açlığı Çeken İşyerleriÇok uzaklarda aramayın, kafanızı şöyle bir kaldırdığınızda çevreniz zaman açlığı çeken yöneticilerle, patronlarla ve çalışanlarla dolu. Ömürlerinin neredeyse tümünü işe ve işle ilgili uğraşlara harcarlar. Öyle olmayanları küçümserler. Elde ettikleri görece başarılar, aslında hayatlarından harcadıkları zamanın bedelidir farkına da varmazlar.

Okumaya devam et “Zaman Açlığı Çeken İşyerleri”

4. Boyut

4. BoyutBildiğiniz gibi üç boyutlu bir evrende yaşamaktayız. Bu boyutlar; en/boy, derinlik ve yüksekliktir. Şimdi bir anlığına iki boyutlu bir evrende olduğumuzu varsayalım. Yani eski video oyunlarındaki gibi bir durum söz konusu olsun. Bunu lütfen gözünüzde canlandırmaya çalışın. Etrafınızda kareler, dikdörtgenler, üçgen gibi şekiller geziyor. Çünkü yükseklik boyutumuz yok. İki dikdörtgenin karşı karşıya geldiğini düşünün. Gözünüzün önüne getirmeye çalışın. İkisi de birbirlerini görebiliyor, konuşabiliyor, anlaşabiliyorlar ancak birbirlerini yukarıdan göremedikleri için şekillerinin neye benzediğini bilemiyorlar.

Okumaya devam et “4. Boyut”

Zaman Algısı

Zaman AlgısıZaman göremediğimiz, duyamadığımız ama sıklıkla azlığından şikayet ettiğimiz, soyut bir kavramdır. İstemeden de olsa tükettiğimiz, tasarrufunu yapamadığımız bir kavram hem de. Bugüne kadar, bu bulunmaz cevher ile ilgili birçok varsayım ortaya atılmıştır. Fakat, bu varsayımların dışında doğrulanan bir teori vardır ki; o da İzafiyet Teorisi.

Bu teoriyi ilk duyduğumda çocuk yaştaydım. O yaşta ki mantığımla da tam olarak kavrayamamıştım. Benim için zaman, İzafiyet Teorisi’nde ki gibi göreceli değildi. Zaman, her yerde aynıydı. Okumaya devam et “Zaman Algısı”

EnginDergi Enginer Dijital Hizmetler | Tüm Hakları Saklıdır. © 2008 - 2024