Duyusal Markalandırma

Duyusal MarkalandırmaFirmalar ürünlerinin, hizmetlerinin satışını artırmak, markalarının akılda kalıcılığını sağlamak için reklama ve tanıtıma önemli paralar harcıyorlar. Bu harcamalardan aslan payını da billboard (ilan panosu), gazete, dergi, katalog-broşür gibi görsel unsurlara dayalı tanıtım araçları kapıyor.

Hepimiz, her gün deyim yerindeyse yüzlerce, binlerce görsel reklamın saldırısı altındayız. Her biri “beni fark et”, “beni seç” diyerek gözlerimizi taciz ediyor. Görsel bir reklam-tanıtım kirliliğiyle karşı karşıyayız.

Gelirini önemli ölçüde bu tarz reklamlardan karşılayan bir derginin yazarı olarak “sen ne dediğinin farkında mısın?” diye soran reklamcılara benim de bir sorum var:

Okumaya devam et “Duyusal Markalandırma”

Hep Başkaları İzlesin Diye Yaşanmaz ki!

Hep Başkaları İzlesin Diye Yaşanmaz ki!Baştan söyleyeyim bu yazı bir çok dostu, arkadaşı kızdıracak. Söylenenler, eleştirenler olacak. Ancak yine de yazacağım, çünkü konu bana göre önemli ve deniz tabanını saran yosunlar gibi giderek toplumsal görgüyü yok ediyor.

“Teşhircilik” hem psikolojinin hem de ceza hukukun yoğun olarak ilgilendiği bir alan. Psikoloji açısından “cinsel organlarını yabancılara göstererek tatmin olma davranışı”, ceza hukuku bakımından da bu davranış sergilendiği anda oluşan bir “suç” olarak tanımlanabilir.

Okumaya devam et “Hep Başkaları İzlesin Diye Yaşanmaz ki!”

El Paylaşımıyla Sosyal Medyaya Girilir mi?

El Paylaşımıyla Sosyal Medyaya Girilir mi?Sürekli olarak kendimizle övünen bireyler olduğumuz halde sıklıkla bunu inkar ederiz. Yaradılışımızdan gelen ego, özel hissetme ihtiyacı, motivasyon gereksinimimiz yüzünden bir savunma mekanizması olarak ortaya çıkan böbürlenme güdüsü, özellikle aşağılık psikolojisi yoğun olan bireylerde daha belirgin ortaya çıkar. ‘İnsanlar, sizden kendilerini eleştirmenizi istediklerinde bile gerçekte sizden övgü bekliyorlardır.’ demiş G. Maughana.

Okumaya devam et “El Paylaşımıyla Sosyal Medyaya Girilir mi?”

EnginDergi Enginer Dijital Hizmetler | Tüm Hakları Saklıdır. © 2008 - 2024