Siyah ve Kırmızı

SiyahYaşanılan hayatlar kimsenin kendi tercihi değil. İnsan bunca acılı bir ruh haliyle yaşamayı neden seçmek istesin! Yaşı kaç olursa olsun binlerce kişiyi tanıyor olmasına rağmen, insan yine de yalnızlığı derinlerinde hissediyor. Belki de duyduğu acı bundan kaynaklı. Renkli hayatlar içinde gördüğü tek renk var: Siyah.

Okumaya devam et “Siyah ve Kırmızı”

Siyah Beyaz

Siyah BeyazDayanılmaz baş ağrısıyla başladım güne. Geceden kalma radyoda ince sesli bir kadın trafik durumunu bildiriyordu. Perdeyi hafif aralayıp pencereyi açtım. Tüm aydınlık bulduğu boşluktan bir anda odayla birlikte içime doldu sanki. Karşı binanın altındaki fırına diktim gözlerimi. Pencereden burnuma vuran taze ekmek kokusu az da olsa yüzümü güldürdü. Yağan yağmur dükkanların saçaklarına mermi gibi düşüyordu. Okumaya devam et “Siyah Beyaz”

Siyah

SiyahRenkli dünyaların vazgeçilmez asil rengi diye hislerde bilinçlerde yer etmiş en karanlık rengin herkesçe bir başka anlamı olsa gerek. Bendeki siyah karanlık demektir. Karanlık terimi ışığın olmadığı yer değildir bende, bilakis en ala ışıklar içinde kaybolmaktır. Fukara toplumlarda karanlık sahibi evler çoktur, faturaları zamanında ödenebiliyor olsa bile. Renkli dünya içerisinde simsiyah, dışarıdan asil içerden karanlık görünen bir rengin kendisidir siyah. Matem rengi diye anılırken akla yatan bir gerçek iken, aynı zamanda asaleti simgelerken ölümün asillik olduğunu fark etmeden eşitleyen bir kültürün yaşayan son canlılarıyız dedirten renktir siyah. Üzülmektir siyah, kendini güçlü hissetmektir, karanlıktır, aydınlığın düşmanı karamsarlığın resmidir siyah. Fakat beyaza değinilmeden siyah tam anlamıyla deşifre edilemez.

Okumaya devam et “Siyah”

EnginDergi Enginer Dijital Hizmetler | Tüm Hakları Saklıdır. © 2008 - 2024