Gece Yolculuğu – Miracı Musiki

Gece Yolculuğu - Miracı MusikiÇok saygıdeğer EnginDergi okurları; Sevgili Peygamberimizin Miraç yolculuğunu musiki dili ile anlattığım ve 12 makamdan meydana gelen çalışmam Allah’ın bana verdiği bir ilham olup; musiki bilgimin mesnevi ve tasavvufi bilgillerle harmanlanarak ortaya çıktığı bir eserler bütünüdür. Belki de çalışmam, inanıyorum ki, musikimize yeni bir boyut kazandırarak ilmi musikiyi doğuracaktır. Saygıdeğer okurlarım sizler bu yazıyı okurken albümüm inşallah tüm müzik marketlerde, NT ve D&R mağazalarında yerini almış olacaktır.

Okumaya devam et “Gece Yolculuğu – Miracı Musiki”

Ruh ve Beden İlişkisinin Ney’e Yansıması

Ruh ve Beden İlişkisinin Ney'e Yansımasıİnsan ruh ve bedenden meydana gelmiştir. Bedenimiz şahadet aleminden, ruhumuz gayb alemindendir. Mevlana Hz. ruhun cesede gelmesini şöyle anlatır. Arşta oturup dururken anamın şehveti İNİN emriyle beni buraya attı. İnin ifadesinde Hz. Adem’in ve neslinin dünyaya gönderilmesini anlatan “Hepiniz cennetten inin dedik” (Bakara suresi 38.) ayetine işarettir. İnsan sadece et ve kemikten meydana gelmiş maddi bir cisim değildir. İnsandaki korkular, sevgi, merak, hayal, düşünce madde ile izah edilemeyecek şekilde olgulardır. Felsefe sistemleri insanı maddi bir varlık olarak ele alırlar. Halbuki insanın gerçek boyutu mana yönüdür. Okumaya devam et “Ruh ve Beden İlişkisinin Ney’e Yansıması”

Musiki ile Yaşamak

Musiki ile Yaşamakİnsanlığın var oluşundan itibaren içimize programlanmış bir olgu. Sevginin mutluluğun bizi biz yapan duyguların tezahürü yani sevgilerin coşkuların yansıması. Daha yeni doğan bir bebeğin annesinden dinlediği o hicaz makamındaki ninni. Ruhumuzun derinliklerine aksedip musiki ile yaşamanın bize verdiği mükemmel duygu seli. Bazen hüzünlendirip bazen neşelendiren bazen de anılarımızı tekrar yaşıyormuşçasına doğumdan ölüme kadar tekrar süre gelen ve hiç bitmeyen o müthiş senfoni.

Okumaya devam et “Musiki ile Yaşamak”

EnginDergi Enginer Dijital Hizmetler | Tüm Hakları Saklıdır. © 2008 - 2024