Bodrum Kalesi

Bodrum KalesiAmacımız Karya kentlerini ve kültürünü incelemek. Yine de Bodrum Kalesi’ne gittik. Çünkü Mausolos’tan alınan taşlar kalenin yapımında kullanılmış. Bu taşların avına çıkacağız ve orada sergilenen Karya ürünlerini inceleyeceğiz. En önemlisi Ada’yı (II. Artemisia) ziyaret edeceğiz. Kale kapısında Herodoth’un büstüne selam çakıp içeri girecekken vazgeçip hemen sağda açık alanda sergilenen üç heykeli görmek için yan tarafa geçiyoruz. Biri Heredot. Diğerleri Mausolos ve Artemisia. Mausolos ve Artemisia heykellerinin ölçüleri orjinalleriyle aynı. Mausolos anıtında kullanılan dört yüz heykelden sadece ikisinin temsili bunlar. İki buçuk insan boyunda. Mozoleus’un sadece süslemeleri böyleyse aslını düşünemiyoruz.

Okumaya devam et “Bodrum Kalesi”

Bodrum’un Farklı Yüzü

Bodrum'un Farklı YüzüBodrum’un Gümüşlük beldesi. Muhteşem bir belde. Şehrin kalabalığından sıkıldığımda orada olduğumu düşlerim. Huzur bulurum. Bodrum’un diğer beldelerine nazaran daha doğal, daha yerli..

Güneş daha batmamışken, akşamüzerine doğru kıyıdaki tüm restoranlar masalarını kumsalda sıralıyor. Bembeyaz masa örtüleri, üzerlerinde doğanın renklerini barındıran güzel kokulu çiçek demetleri.. Her bir masa, akşam sefasında rakı ve balık ikilisiyle birlikte ağırlayacağı konuklarını beklemekte. Balıklar çoktan tutulmuş.

Okumaya devam et “Bodrum’un Farklı Yüzü”

EnginDergi Enginer Dijital Hizmetler | Tüm Hakları Saklıdır. © 2008 - 2024