Otel İşletmelerinde Maliyet Düşürme Safsataları

Otel İşletmelerinde Maliyet Düşürme SafsatalarıHer ürün ya da hizmetin bir maliyeti vardır. Sektörden sektöre, işletmeden işletmeye, coğrafyadan coğrafyaya ya da ürünün-hizmetin niteliğine göre farklılıklar göstermekle birlikte özellikle fiyatın belirlenmesinde “maliyet” en önemli unsurdur.

Standartları belirlenmiş bir ürünün ya da hizmetin maliyeti üç aşağı beş yukarı bellidir. Çünkü bir işte ne kadar insan çalışacağı, hangi girdilerin ne miktarda kullanılacağı, ne kadar sürede üretim yapılacağı bilinir, öngörülebilir ve buna göre belirli bir maliyet hesabı yapılır. Kurumlar, şirketler ve yöneticiler bakımından düşük maliyetli üretim yapmak -günümüz işletme disiplininde- başarının ölçütlerinden birisi olarak kabul görür. Öyle ya! Üretim maliyetini düşürmek kârı artırmak demek, rekabette avantaj elde etmek demek, daha az harcayıp daha çok kazanmak demek.

Okumaya devam et “Otel İşletmelerinde Maliyet Düşürme Safsataları”

Sadece Şükretmek

Sadece ŞükretmekHastane odasındayız. İki tane pamuk gibi nine yan yana yatıyor. Başlarında ötüp duran makineler, serum şişeleri, bağlantı kabloları… Hepsi, arka fona çözülmesi zor gibi duran, bir karışıklık veriyor. Teyzelerden biri tanıdık; eski komşularımızdan. Hastaneye geliş amacımızda, onu ziyaret etmek zaten. Diğer yatakta ki teyzenin adı ise; Huriye.

Huriye Teyze ile nasıl tanıştığıma gelince; çok da zor olmadı aslında. Odaya girdiğimde, “Geçmiş olsun teyzecim” dememle; kendimi Huriye Teyze’nin yamacında buldum. Okumaya devam et “Sadece Şükretmek”

EnginDergi Enginer Dijital Hizmetler | Tüm Hakları Saklıdır. © 2008 - 2024