Engin Teknoloji Deryası

Engin Teknoloji DeryasıTeknoloji ile aram oldukça iyidir, bu sebepledir ki çoğu kişi gerek donanım gerek yazılımsal olarak teknik konularda görüşümü talep etmekte… Bunun nedenlerin biri de aslında bilgi ile bilgiye erişmek isteyen kişi arasında aktarım yapma konusunda iddialı oluşum diyebiliriz.

Sanırım biraz da Taner’in dediği gibi (İnsanlar bilmediklerini açık etmekten kaçınıyorlar çünkü diğerleri tarafından alay edilmekten korkuyorlar. Oysa sana bir soru sorarken herhangi bir endişeye kapılmıyorum, soruşumu yadırgamıyor ve sanki küçük bir çocuğa anlatır gibi izah ediyorsun.) yapışımın etkisi de var.

Bazı konular gerçekten de sonu bucağı olmayan büyük bir derya; bu yüzden de gözlemlerime göre konu teknoloji olunca ortaya çıkan üç farklı kişilik yapısı mevcut. Kimi kendini “evet/hayır (yes/no) kişisi” olarak tanımlıyor. Teknolojiyi sıcak bulmuyor, cep telefonunu bile sadece arama yapmak için kullanıyor, işleri için zorunda olduğu kadarını öğrenip fazlasını reddediyor. Onların her şeyi not aldıkları kağıtları var, genelde sesleri gür çıkıyor ve insanlarla birebir iletişim kurmayı seviyorlar. Düğün davetiyenizi e-posta aracılığı ile paylaşınızdan ötürü en çok rahatsız olacak kitle bu grup.

Büyük bir bölüm ise pratik kullanıma yönelik olarak “ileri >> ileri (next >> next) kişisi” olarak tanımladığım, farklı kademelere sahip bir kitle. Bu kitlenin bazı kademeleri aynı zamanda tüketim toplumunu oluşturuyor. Bu kesim kullanım kılavuzu okumaz, tek amacı hızlı bir biçimde işinin görülmesidir. Yeni bir cihaz aldığında kurcalayarak keşfetmeyi sever ve 20/80 kuralında olduğu gibi çoğu zamanında sahip olduğu cihaz özelliklerinin sadece belirli bir kısmını kullanıyordur. (20/80 kuralı hakkında detaylı bilgi için bkz. Pareto Analizi)

Diğer bölüm ise “geek” tabir edilen, teknoloji delisi bir grup. Bu kişilerin tüm cihazları senkronize çalışır, yeni gelişmelerden haberdarlardır ve bilmediği konularda da sıklıkla blog ve forumlarda araştırma yapar. Arkadaş ortamı sohbetlerinde sizin hiç anlamadığınız yabancı bir dil konuştuklarını düşünebilirsiniz.

Günümüz gelişen teknolojileri paralelinde; yaradılışımda varolan ve misyon edindiğim, kişileri bilinçlendirme ve toplumsal farkındalık yaratma güdüm neticesinde bu dönem teknolojik konularla ilgili paylaşımlara ağırlık verme niteyindeyim. Bu paylaşımları da elimden geldiğince eğlenceli ve faydalı kılmaya gayret göstereceğim. Sosyal medya aracılığı ile takipte kalmak için tüm ağlarda enginenginer kullanıcı adıyla bana ulaşabilirsiniz.

Engin Enginer

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EnginDergi Enginer Dijital Hizmetler | Tüm Hakları Saklıdır. © 2008 - 2024