Elvis Presley ve Pembe Cadillac

Elvis Presley ve Pembe Cadillac(d. 8 Ocak 1935 – ö. 16 Ağustos 1977, Tupelo, Mississippi)

Rock n Roll’un Kralı Elvis Aaron Presley’in ölümünden bu yana otuz dört yıl geçmiş olmasına rağmen hala isminin ölümsüzlüğünü taşıyan bir efsane diyebiliriz onun için. Onu kısaca Kral diye de anabiliriz aslında herkesin aklına direk Elvis Presley gelecektir. Çocukluğu yokluk ve sefalet içinde geçen Elvis babasının da bazı borçları yüzünden hapse girmesi üzerine annesiyle yalnız kaldı. Tek çocuk olan Elvis doğum sırasında ikizini kaybetmiştir.

Elvis Presley ve Pembe Cadillac10 yaşında iken Mississippi-Alabama Fuar ve süt ürünleri şovundaki bir şarkı yarışmasına katılarak ilk performansını sergiledi. Elvis burada kovboy kıyafeti giymişti ve mikrofona ulaşmak için bir sandalyede olduğu halde, “Old Shep” adlı şarkıyı söyledi ve ikincilik ödülü kazandı. Bu arada Elvis zaman zaman Pentecostal kilise korosunda şarkılar söyledi. 1946 yılında, Presley ilk gitarını aldı. Gitarı annesinin ona alma sebebi ise Elvis’in istediği bisikleti ona alabilecek parasının olmamasıdır. Bir efsanenin doğması gerekiyorsa o an için kötü görünen sebepler bile iyi sonuçlar doğurabilir.

Elvis ve ailesi 1948 yılınca eşyalarını 1939 model Plymout bir kamyonete yükleyerek ekonomik olarak daha iyi bir hayat için Memphis Tennesse’ye giderler. Elvis ve ailesi Memphis’in kuzeyinde halka açık ya da ucuz kiralık evlerde yaşamaya başladılar. Hayat zordur ve Gladys ve Vernon sürekli iş degiştir. Elvis önce The Christine okuluna daha sonra Humens Lisesine yazılır ve aynı anda ailesine yardımcı olmak için çeşitli işlerde çalışmaya başlar. Elvis şarkı söylemeye ve gitar çalmaya devam eder. Müziğinde zenci Blues müziğinden etkilenmeye burada başlar şehirdeki zencilerin ve beyazların dini şarkılarının çaldığı gece kulüplerinin devamlı müşterisi olmuştur. Burada yaşamak Elvis’in müzik tarzına da şekil vermiştir.

Elvis Presley ve Pembe CadillacElvis L.C. Humes Lisesi’ne devam ederken daha büyükçe olan öğrenciler onun tarzı ve müziğinden pek hoşlanmıyorlardı. Öğrencilerden birinin anlattığına göre o utangaç, mutsuz ve hiç de çekici olmayan bir çocuktu ve gitarıyla birlikte söylediği şarkıların hiç şansı yoktu. Başkaları da Elvis için işe yaramaz züppe müziği yapan işe yaramaz adamın teki diyorlardı. Elvis yaşıtlarından çok farklıydı saçı ve favorileri o günün şartlarına göre uzundu. Öğrencilerin katıldığı bir yetenek yarışmasında Elvis gitarıyla heyecanlı biçimde bir şarkı söyler ve diğer yarışmacılardan daha çok alkış alarak yarışmayı kazanır ve şarkıyı tekrar söyler.

Elvis ara sıra aile bütçesine katkı amacıyla akşamları çalışıyordu. Bu arada favorilerini uzatmaya başladı ve Beale sokağındaki Lansky Kardeşler mağazasından alınmış olan parlayan ve dikkat çeken kıyafetler giymeye başladı. Okuldan mezun olduğunda halen ailesinden ayrı bir gece bile geçirmemiş utangaç bir gençti. Crown Elektrik firması için kamyon şoförlüğü yapıyordu ve favorileri de o zamanki kamyoncularınkine ayak uydurmaya başlamıştı.

1953 yılında liseden mezun olduğunda daha 18 yaşındayken müzik firmalarının kapısını aşındırmaya başladı. ‘My Happiness’ ve ‘That’s When Your Heartaches Begin’ parçalarını annesine doğum günü armağanı olarak yazmıştır. Memphis Recording ve Sun Recording’e giderek sesini dinlemelerini istedi. Plak yapımcısı ve müzik şirketi sahibi Sam Phillips, Elvis’in ses tonundan ve müzik tarzından çok etkilendi. 1954 yılında Gitarda Scotty Moore, bas gitarda Bill Black ile birlikte üçlü ilk stüdyo kayıtlarını yaptılar. Rockabilly, Rock and Roll, Gospel, Blues, Country tarzlarında eserler vermiştir.

Elvis Presley ve Pembe Cadillac“That’s All Right” ve “Blue Moon of Kentucky” country, blues tarzında hareketli rock’n roll parçalarıydı. Sun Records’la yaptığı kontrat RCA Record firmasına satılınca yavaş yavaş kariyer basamaklarını tırmanmaya başlamıştı. Bu sıralarda çıkardıkları 5 single gençlerin ilgisini çekerek müzik listelerinde ilk ona girmeye başlamıştı. Bu 5 single içinde en ilgi çeken parça ise “I Forgot to Remember to Forget”ti ve Country listelerine 1 numaradan girmişti.

“Heartbreak Hotel” parçası ise Elvis Presley’in tekrar müzik listelerine girip 8 hafta boyunca listelerde kalmasıyla son buldu. Ed Sullivan’ın televizyon programına çıkan Elvis Presley, hareketleri ve konuşmasıyla ilgi çekti. Bu ilginin farkına varan ve onların doğrudan kalplerinde son bulan parçalarla karşılık veren Elvis bu dönemde “Don’t Be Cruel,” “Hound Dog,” “Love Me Tender,” “All Shook Up” ve “Jailhouse Rock” parçalarını yaptı.

Elvis Presley ve Pembe Cadillac“I Want You, I Need You, I Love You” parçasıyla 11 hafta boyunca listelerde kalan Elvis hızla yükseliyordu. 1956 Kasım’ında “Love Me Tender” filmiyle kamera karşısına geçti, böylece ileride 31 filmde yer alacağı Hollywood stüdyolarıyla tanışmıştı. Bu filmden iki ay önce Ed Sullivan’ın televizyon programında ‘Love Me Tender’ı televizyon ekranlarında onu izleyen 54 milyon izleyici önünde söyleyerek ününe ün katmıştı, artık Amerika onu konuşmaya, onu dinlemeye başlayacaktı. Giyim tarzı herkes tarafından değişik bulunmuş ve şarkılarını dinleyen hayranlarına ilham olmuştur. Kovboy tarzı giyinmeyi seven Elvis, İspanyol paça pantolonu, sevdiği renk olan beyaz, farklı saç modeli, uzun favorileri ve parıltılı aksesuarlarıyla aklımıza gelmekte.

Tam anlamıyla bir müzik adamı olan Elvis bir gün şöyle demişti: “Çocukken gerçek anlamda hayaller kuruyordum. Çizgi roman okur, kendimi çizgi kahraman hayal ederdim. Film seyreder, filmdeki kahramanla kendimi özdeşleştirirdim. Aslında tüm kurduğum hayaller bir gün gerçek oldu. Hatta defalarca. Çocukluğumda öğrendiğim bir cümle var: Şarkısız bir gün yaşanmış değildir. Yaşamınızda müzik yoksa arkadaşınız da yoktur. Şarkısız yolculuk bitmez. Ben de hep şarkı söylüyorum. Kendim için, sizler için”

Elvis Presley ve Pembe Cadillac1955’lerin başında aldığı pembe Cadillac ise onu anarken kullanılan ayrı bir özelliği diyebiliriz. Aslında ilk alınan araba Elvis bir konsere giderken fren balatasında çıkan bir sorun yüzünden yol kenarında yanmıştır (5 Haziran 1955). Onun üzerine aldığı 2. araba Flettwood serisi 60 model, mavi boyalı siyah çatılıdır. O dönem içinde pink cadillac geçen bir şarkıyla billboardlarda ilk sıraya yükseldi.

Lamar caddesindeki bir ressama arabayı pembeye boyattı, ilk boyanan rengin hoşuna gitmemesi üzerine elindeki kırmızı üzümü arabanın üstüne sıkıp ‘işte bu renk olacak’ der ve araba tam olarak o tona boyanır. Bu renk “Elvis Pembesi” olarak anılmaktadır. Daha sonra arabayı annesine armağan etti ancak ehliyeti olmadığı için annesi yerine Elvis arabayı kullanmıştır. O arabayla da yaklaşık 1000$’lık bir kaza geçirip, traktöre çarpan arabanın çatısı beyaza boyanır. 1960’ta askerden geri dönüyor. Üzerinde Amerikan askeri kıyafetleriyle çocukluğundaki gibi hayal kurmaya başlayan Elvis döndüğünde kendine beyaz ve pembe çatılı cadillac coupe de ville almak istiyor ve 1961’de alıyor.

Elvis Presley ve Pembe CadillacO dönem pembe Cadillac herkese ilham perisi olmuştur birçok minyatürü ve oyuncağı yapılıp satılmıştır. 2006’da pembe Cadillac’ın ikizini yapmak için 125 açıdan fotoğraf çekilip uygun pantone colour arayışına girip bir orijinali üretilmiştir. Bu hiçbir ücret ödenmeden ‘Meme Kanseri’ vakfına yardım için bağışlanmıştır. Ve bunun için kullanılan kurdelenin pembe oluşunun sebebi de buradan gelmektedir.

Dört kapılı sedan pembe Cadillac şuanda Graceland müzesinde sergilenmektedir. Arabanın boyandığı pembe renk ise Amerika’da Elvis pembesi olarak kullanılmaktadır. Arabanın rengi popüler kültüre fazlasıyla etkide bulunmuştur. Birçok albüme, şarkıya ve filme esin kaynağı olup isim vermiştir. Bunlardan bazıları şunlardır:
“Pink Cadillac” (albüm), 1979 John Prine
“Pink Cadillac” (şarkı), 1983 Bruce Springsteen
“Pink Cadillac” (remake), 1988 Natalie Cole
“Pink Cadillac” (film), 1989 Clint Eastwood
“Pink Cadillac” (müzikal roman), 2002 Robert Dunn

Elvis Presley ve Pembe CadillacDaha sonra Kral için özel bir limuzin de yaptırılmış. Bu limuzinin bazı yerleri 24 ayar altın kaplama, hatta bazı elmas ve yakut parçalarıyla da süslenmiştir. 61 model olan bu limuzin beyaz renkte hazırlanmıştır.

Ömrünün son yıllarında çok sağlıksız beslenmeye başlayan Elvis aşırı kiloları sebebiyle kalp yetmezliğinden vefat etmiştir. Ölümünden sonra birçok fan sitesi kurulmuş birçok taklidi yapılmaya çalışılmış, albümleri Best Of listelerinde satışa sunulmuştur, hatta ve hatta onun aslında ölmediği ve bir yerlerde sessiz sakin bir hayat sürdüğü bile konuşulmuştur.

Elvis Presley ve Pembe CadillacHer yıl ölüm yıl dönümünde binlerce seveni Kralın mezarına gidip onu sevgiyle anmakta ve şarkılarını mezarının başında severek seslendirmektedir. En çok sevdiğim şarkılarından biri kızı Lisa Marie Presley ile olan düetleri ‘Don’t Cry Daddy’dir. Hala günümüzde Elvis baskılı kıyafetler, aksesuarlar, ev eşyaları üretilmektedir. Tarihe adını altın harflerle yazan bu müzik adamı asla unutulmayacak.

Şuan bu yazıyı yazarken dinlediğim ölümsüz Elvis parçalarından en çok bilinenlerden birini de eklemek istedim. Ayrıca derin Elvis bilgisiyle bana fikir veren kankam Okan Öztürk’e teşekkürü bir borç bilirim, sağol varol kanka. :)

Nilgün Hepyalçın

IT’S NOW OR NEVER

It’s now or never,
come hold me tight
Kiss me my darling,
be mine tonight
Tomorrow will be too late,
it’s now or never
My love won’t wait.

When I first saw you
with your smile so tender
My heart was captured,
my soul surrendered
I’d spend a lifetime
waiting for the right time
Now that your near
the time is here at last.

It’s now or never,
come hold me tight
Kiss me my darling,
be mine tonight
Tomorrow will be too late,
it’s now or never
My love won’t wait.

Just like a willow,
we would cry an ocean
If we lost true love
and sweet devotion
Your lips excite me,
let your arms invite me
For who knows when
we’ll meet again this way

It’s now or never,
come hold me tight
Kiss me my darling,
be mine tonight
Tomorrow will be too late,
it’s now or never
My love won’t wait.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EnginDergi Enginer Dijital Hizmetler | Tüm Hakları Saklıdır. © 2008 - 2024