Duygular mı?

Duygular mı?Bizi bu hayatta yaşatan şey duygularımızdır ve duygularımızla gerçekleştirdiğimiz eylemlerimizdir.

Duygularımız değil midir inanmaya cesaret ettiren?

Cesaret bazen hatalarımızdan ders çıkarabilme sorumluluğunu verir bazense ağır yenilgiler içinde kaybettirir. İnandığınız yolda sabretmek kazanabilme gücünün erdeminden gelir bu yüzdendir ki duygularımız her zaman cesaret gerektirir.

Duygularımızdaki tek şeydir gerçeklik;

Gerçeklikle yürünen yol engebeli olsa bile insana direnme gücünü verir. Dürüst olmak bunun en değerli eylemidir, bunu başarabilen insan her zaman güven verir.

Bazen duygularımız karşımızdakine ne hissettirdiğimizdir.

Olduğundan farkı görünmeden “kendi olma şansı”nı vermektir, güvenmenin saygınlığını gösterirken değerli olduğunu hissettirmektir.

Ve bazen de duygulardır en tehlikeli kasırgaları yaşatan.

Bazen bir öfkedir yenilgiyi yaratan bazense bir hırstır insanı kendiyle çarpıştırıp sonra da kendine yabancı bırakan…

İnsanı yaşatan bazen içindeki nefrettir, aslında içten içe öldürendir ve çürümeye yüz tutmuş kalbe taşınmaz yükleri verir.

Ve insanın kazandığı da kaybettiği de duygularıyla ya da mantığıyla gerçekleştirdiği eylemlerindedir. İnsan ya mantığıyla yol alır, yol alırken duygularını önemsizleştirir ya da duygularıyla yol alır, mantığı önemsizleşir. Belki de insan duygularıyla beraber mantığıyla da hareket etmelidir.

***

Duygular mı?İzlenmesi gereken film; “Guzaarish”

Hint sinemasına olan hayranlığım her geçen gün artmakta; Hint Sinemasının başarısı kesinlikle duyguları ve içtenliği çok iyi anlatıyor olmasıdır. Şüphesiz her film için bu duyguyu size hissettirebilir. Hint Sinemasına olan önyargının tamamıyla kalıplaşmış düşüncelerden dolayı kaynaklandığını düşünmekteyim. Oyunculukların yanısıra senaryo kurguları inanılmaz başarılı ki her filmin IMDb puanlarından bunu kolaylıkla anlayabilirsiniz. Ayrıca; dünyada en çok film üreten ülke olan Hindistan’da filmlerin neredeyse dörtte biri Bollywood’da üretilmekte, bu durum da iyi senaryolar iyi filmler halini aldığında izlemesi uzun ama keyifli oluyor.

Duygular mı?Desteklenmesi gereken; ulusaldown.com Ulusal Down Sedromu Derneği, “Tıpkı sizin gibiyiz +1 farkla!” hem bağış yapabilir hem de gönüllü olabilirsiniz. Ayrıca ilgili videoyu kesinlikle izlemelisiniz…

Duygular mı?Okunması gereken; “Martı – Jonathan Livingston”, ABD’li yazar Richard Bach tarafından yazılmış, bir martının hayatını ve bize kendi sınırlarımızı aşabileceğimizi anlatan, ders vermek amacıyla yazılmış masal türünde bir kitaptır. Bu kitapta Jonathan’ın hayatı, uçuş denemeleri anlatılıyor. Bütün martıların amacı uçmak değil yemek bulmaktır; ama Jonathan’ın amacı uçmak ve yeni şeyler öğrenmektir. 92 sayfalık olan bu kitabı kesinlikle okumalısınız.

“Bin yıldır yaptığımız tek şey balık peşinde koşmak. Artık yaşamak için bir nedenimiz olmalı; öğrenmek, keşfetmek, özgür olmak gibi.”

Ece Çekiç

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EnginDergi Enginer Dijital Hizmetler | Tüm Hakları Saklıdır. © 2008 - 2024