Detone

DetoneAfganistan’da seçimde kökten dicilerin desteğini almak için yer alan kanunlar arasında; bir tecavüzcü tecavüz ettiği kadına “kan parası” ödemesi halinde kanuni kovuşturmadan kurtulacağı bulunuyor.

Çünkü kadın erkeksiz dışarı çıkamaz, çıkarsa sarıp sarmaladığı çarşaflarla erkeği tahrik etmiş olur ve adını her şeyin temsili olan bekaretin bozulmasıyla ortaya çıkan kandan alan kan parasından alan tutarı ödemesi gerekir. Bu halde erkeğe normal bir ceza verilemez.

Çünkü Afganistan’da kocasının cinsel isteklerini reddeden -ki bu cinsel istek hafif kaldı, tecavüz denilebilir çünkü sevişme diye bir kavram oturmamış kafalarında- kadını aç bırakmak kanuni!

Dolayısıyla bu gidişle gözü gibi baktıkları Kur’an’da oku diye geçen ayeti es geçip okumamak, kendilerini geliştirmemek için modern herşeyi günah diye reddetmiş bu insanlar kadınlardan ellerini, çarşaflarını çekmedikçe onlar da parmaklarıyla bir türlü doğru notalara basamayacak ve doğru melodileri yakalayamacak, detoneyle soprano arasındaki farkı hiçbir zaman bilemeyecekler.

Sinem Yavaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EnginDergi Enginer Dijital Hizmetler | Tüm Hakları Saklıdır. © 2008 - 2024