Cadillac Man

Cadillac Man“Tanrım satmaya bayılıyorum.”

Satış kötü bir eylem mi? Birçok insan kendi arasında konuşurken, bazı insanlar için “yine sattı” gibi olumsuz bir ithafta bulunur. Üniversite hayatında ilk yıllarında ben de benzer şeyler yaşardım. Yolda yürürken sürekli tanıdığım insanlar görür ve selam vermeden geçmemek isterdim. Bunun sonucunda ise yanımdaki arkadaşlarım sıkılır ve beni beklemeden çeker giderdi. Sonra yine “sattın” derlerdi. Ben de onlara unutmayın; “sadece iyi olanlar satılabilir” derdim. Orada kullandığım satışla, burada kullandığım satışın anlamı aynı mı bilmiyorum ama satış olayı öyle kolay bir şey değildir.

Aslında onun bir sanat olduğunu söyleyenler bile vardır. Satış yapanın iyi bir iletişimci olması şarttır. Satan adam insan sarrafıdır. Karşısındakini anlar ve ona değer verir. Onun görevi satmaktır. Satar ve sonra da yalnız kalır. Hayatındaki resimler hep farklı ama geçicidir.

Bu abudik kubidik bilim bilgilerine nereden geldik bilmiyorum. Bildiğim tek şey mi?

“İnsan, sevdiği şeyi bedeli ne olursa olsun yapabilmeli!”

Mesela ben birçok kızdan hoşlanırım. Çoğuyla da olumlu bir ilişkiye başlayamam. Buna rağmen tüm flörtlerimde onlara daha fazla değer verir ve başarılı olmak için daha fazla çaba harcarım. Eksiklerimi bilirim. Ben sevgimi satmaya çalışırım, karşımdaki de alır gibi yapıp kapıyı yüzüme çarpar! Tabii bazıları da çok iyi olup kapıyı açık bırakıyor ama, o da satıcıyı memnun etmiyor.

Biz satışçılar biraz zor olanı elde etmeyi severiz. Varsın kapılar yüzümüze kapansın. Her seferinde bir şeyler öğrenir ve bir sonraki satış denememiz için daha başarılı olacağımıza yürekten inanırız.

Herkes bir şeyler satmaya çalışır bu hayatta! Kimi balık satar, kimi umut, kimi iyilik kimi ise de kötülük… Hepsinde azar azar almalı sepetinize. Hayattan her şeyden bir şeyler öğrenmeli. Sonra da en çok sevdiğiniz şeyleri satmak üzere uzmanlaşmalı.

Uzun lafın kısası;

“Siz ne ya da neleri satarsınız?”

Cadillac Man’i izlediğinizde “satmak” eyleminin ne olduğunu daha iyi anlayacaksınız.

Saygılarımla,

Bora EKE
(Buca, İzmir, Ege Bölgesi, Türkiye, 03.04.2007)

IMDB Linki: Cadillac Man
Yönetmen: Roger Donaldson
Senaryo: Ken Friedman
Oyuncular: Robin Williams, Tim Robbins, Pamela Reed
Fotoğraf Galerisi: Fotoğraflar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EnginDergi Enginer Dijital Hizmetler | Tüm Hakları Saklıdır. © 2008 - 2024