Bu Ay Pollyanna Olalım

Bu Ay Pollyanna Olalım“Sen ben o herkes aynı hikayede. Başı ve sonu aynı gerisi farklı. Bir yerden tutunduysak hayata. Boşa geçirmemeli bırakmamalı.” demiş bir düşünür… Yaşam detaylardan ibaret. Aynı denklemin sadece değişkeniyiz. Her şey gelip geçici sadece yaşanılan an, tek gerçek budur. Birkaç gün önce üzüldüğünüz konuyu bugün düşündüğünüzde ya sizi artık üzmüyordur ya da “buna mı üzülmüşüm” dedirtip tebessüm ettiriyordur. Sadece bakış açısı, önemli olan bardağın dolu kısmını görebilmek, bize verilen tek seferlik bu şansı en iyi ve en kaliteli şekilde değerlendirmek.

Bu Ay Pollyanna OlalımSon günlerde pek güzel olmayan günler yaşadım. Kendimi kısa süreliğine üzdüm. Üzülmek virüs gibi çevrenize yayılıyor, çoğaldıkça çoğalıyor. Üzüleceğiniz farklı konular ürüyor. Her zaman can sıkıcı konular olacaktır. Sorunlara dışarıdan baktığınızda aslında üzülmenin bir faydası olmadığını rahatlıkla görüyorsunuz. Üzülmek için bir çok neden olabilir; ancak mutlu olmak için de nedenler elbette ki bulunabilir. Azcık Pollyanna olmanın kimseye zararı olmaz. İmkansız olan, çözümü olmayan hiçbir konu yoktur. Üzüntülerden sıyrılmak, hayatla barışık yaşamak için çakraları açmaya, budist olmaya, nirvanaya ulaşmamıza gerek yok. Bunlarda elbette bir seçenek… Sadece bakış açımızı değiştirmek de yeterli… Önce kendimizi olduğumuz şekilde tanıyıp kabullenmeli, sevmeli ve önemsemeliyiz. İlgi alanlarımızı tespit ederek gün içerisinde hobilerimize zaman ayırmaya çalışmalıyız. Kimse vazgeçilmez değildir, önem sırasında her zaman birinci sırada kendimiz yer almalıyız. Spora zaman ayırıp sağlığımıza dikkat etmeliyiz. Önce biz kendimizi önemsemeliyiz. Kendine değer vermeyen birine başkalarının değer vermesi pek olağan olmazdı zaten… Ve siz başkalarına değer verdiğiniz taktirde karşılığında değer görebilirsiniz.

Bu Ay Pollyanna OlalımDüşüncelerimiz saf enerjidir. Basit bir dille sizin düşünceleriniz başka düşüncelerle çarpıştığında olaylar bu şekilde meydana gelir. Pozitif düşündüğünüzde bu yüzden iyi olaylarla karşılaşırsınız. Negatif düşündüğünüzde de aynı şekilde kötü sonuçlar elde edersiniz. O nedenle bir kötü durum sonrası moraliniz bozulduğunda üst üste birçok kötü olay birbirini takip eder. Her soruna gülüp geçecek kadar gamsız, hissiz olmayabiliriz ama karamsar olmamak adına çaba sarfetmek en doğrusudur.

Geçirdiğim sorunlu üzücü günleri ardımda bırakmayı ben başardım. Azcık Pollyanna olup gülüp geçmenin, hatta abartıp kahkaha atmanın bir zararı yok… Kahkaha bulaşıcıdır. Mutlu, bol kahkaha attığınız bir Kasım ayı geçirmemizi dilerim.

Vildan Tandoğan

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EnginDergi Enginer Dijital Hizmetler | Tüm Hakları Saklıdır. © 2008 - 2024