Bakmak ve Görmek

Bakmak ve GörmekDiğer günlerden hiçbir farkı yoktu. İşten çıktım, servise bindim. Walkman’i taktım kulağıma ve sıcak servisimde eve doğru ilerlemeye başladım. İlk iki arkadaşı bıraktıktan sonra, bir göbekte, ışıklarda durduk. Yeşil bakımlı çimlerin arasında gri sakal ve saçları birbirine karışmış, kötü giyimli, 40 yaşlarında olduğunu tahmin ettiğim bir amca dizleri üzerinde oturuyordu. Önünde titizlikle dizdiği belli olan boş bir sigara kutusu, boş bir su şişesi ve bir bisküvi çöpü duruyordu.

Çevresinde servis bekleyenler, bir yere yetişmek için koşuşturanların oluşturduğu yoğun kalabalığın yanı sıra etrafı gelip geçen araçlarla doluydu. Orada dilenmiyordu, birini beklemiyordu. Ne zamadır oradaydı, ne kadar süredir önündeki boş çöplerle konuşuyordu. Elleriyle bir şeyleri açıklamaya çalışıyor; ufak bir tartışma yaşıyor gibiydi. Çöpler onu anlamadıkça sinirleniyordu sanki… Amcanın yüzünde öyle bir ifade vardı ki nerde olduğunun farkında değildi. Belli ki tüm dünyası önüne dizdiği üç arkadaşından ibaretti… Üzgün görünmüyordu, ezik bir hali de yoktu… İçim burkulmuştu yalnızlığına, acımıştım elimde olmadan. Servisten atlayıp yanına gitsem ne yararım olabilirdi? Gözyaşlarımı tutamadım. Sonra düşündüm. Belki mutluydu o, o şekilde… Tanıdığım insanları düşündüm, dertleriyle nasıl yaşadıklarını… Sürekli bir mücadele vardı. Servis ilerlerken gördüğüm kareyi tekrar düşünüyordum. Etrafında mücade içinde koşuşturan insanlar arasında sorunlardan uzak küçücük dünyasında kendince yaşayan bir adam görmeye başladım. Acınacak değil, belki de kıskanılacak bir amcaydı diye düşündüm.

Hayata pozitif bakmalı insanlar, bardağın dolu kısmını görmeli… Dert aradıktan sonra çok bulunur; engeller, sorunlar her zaman olacak. Bu nedenlerle hayatı ertelememeli insan, bir defa yaşanacak her an, aldığımız her soluğun değerini bilmeliyiz. Her şey hayata nasıl baktığımızla ilgili… İlerlediğimiz bu yolu kendi tercihlerimizle oluşturuyoruz.

Bir karar verme aşamasında kendimize “hangi seçim beni mutlu edecek” demeli ve mutluluğu seçmeliyiz. Sizin mutlu olmanız çevrenizdekileri de mutlu edecektir.

Vildan Tandoğan

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EnginDergi Enginer Dijital Hizmetler | Tüm Hakları Saklıdır. © 2008 - 2024